„To samozřejmě není žádná závratná částka, ale jakákoli snaha se cení,“ podotkla učitelka jedné liberecké ZŠ, která nechce být jmenována. „Trochu se bojím, že to dopadne, jako s dalšími pokusy nám přidat. Někde přidají, jinde uberou,“ svěřila se dále. Podle ní totiž záleží, jak s přidělenými penězi naloží ředitel školy.

Průměrné platy na libereckých ZŠ se podle náměstka primátora pro školství Ivana Langra pohybují v průměru kolem 25 tisíc korun, na ty ale ve finále dosáhne jen 30 procent učitelů. „Výši průměrného platu totiž zkresluje zásluhová složka, tedy odsloužené roky,“ vysvětlil Langr. Podle liberecké učitelky jsou na tom nejhůř právě lidé v produktivním věku, kteří ještě neučí tolik let. „Naopak nastupující na tom tak špatně nejsou,“ dodala.

Letošní milion by, jak potvrdil náměstek, nemusel být posledním. „Jedná se o první krok k postupnému dofinancování učitelských platů,“ poznamenal.
Platy učitelů jsou výlučně financovány ze státního rozpočtu. Liberec však není první město, které se rozhodlo svým učitelům přispět. „Aby alespoň trochu vyrovnal dlouhodobě přetrvávající nedůstojné podmínky ve školství,“ doplnil Langr.