Razie se má týkat dvou kauz kolem ovlivňování veřejných zakázek.

"Prohlídka probíhala ve dvou kancelářích na staré budově radnice a v kanceláři v Liebiegově vile na Jablonecké ulici. Ze soudních příkazů jsem se dočetl hned ráno, co je předmětem zájmu NCOZ a o jaké osoby se jedná. Současně jsem souhlasil s mlčenlivostí, aby nebyla narušena práce Policie ČR," uvedl ve středečním prohlášení primátor. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) byli na radnici po celé úterý a odjeli až po půl desáté večer. Vyplývá to z vyjádření primátora Liberce Jaroslava Zámečníka (Starostové pro Liberecký kraj) pro ČTK. Bližší informace k případu zatím policie nesdělila.

Šetření policie se týká zřejmě manipulace s veřejnými zakázkami, uvedla to ČTK. Podle primátora ale zatím žádné opatření přijímat nebudou. "Máme ročně stovky zakázek skoro za miliardu korun. Čekáme na oficiální vyjádření policie nebo státního zastupitelství," dodal Zámečník.

O Národní centrále proti organizovanému zločinu (NCOZ):

  • NCOZ je pracoviště kriminální policie a specializuje se na odhalování organizovaného zločinu, finanční kriminality, závažné hospodářské trestné činnosti a korupce.
  • NCOZ v rámci své působnosti dále plní úkoly úřadu pro dohledávání majetku z trestné činnosti, národní centrály proti penězokazectví a bojuje proti daňovým únikům a daňové kriminalitě.
  • Vznikla v roce 2016 sloučením Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality.

Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej potvrdil, že útvar prováděl úkony trestního řízení. „Nemám žádnou bližší informaci, kterou bych mohl sdělit. Přípravné řízení je neveřejné,“ poznamenal Miroslav Mareš z Okresního státního zastupitelství v Liberci.

Jiří Šolc podal v úterý NCOZ vysvětlení, nebylo mu sděleno žádné obvinění, vrátil se na pracoviště a poskytuje policistům součinnost při vyšetřování,“ okomentovala roli náměstka primátora v celé kauze krajská manažerka ANO.

Plavecký bazén v Liberci, současný stav.
Zakázku na opravu bazénu v Liberci získala firma Metrostav, byla nejlevnější

Podle mluvčí liberecké radnice Jany Kodymové magistrát fungoval bez omezení a samotný zásah se nijak jeho klientů nedotkl.

Kvůli čemu konkrétně zásah probíhal, neví ani opozice, i když se to snažila zjistit od policie. „Odhadujeme, o kterou stavební zakázku by mohlo jít,“ řekl Deníku opoziční zastupitel Jindřich Felcman.

Pokud se potvrdí, že obvinění směřují proti vedení města, tak bude opozice podle Jindřicha Felcmana požadovat okamžitou rekonstrukci rady města. „Musíme počkat, jak policie zásah vysvětlí a vůči komu obvinění směřují,“ doplnil Felcman.

On sám zdůraznil, že je vůči současnému vedení města ostražitý. To se týkalo především plánované rekonstrukce bazénu a výše ceny zakázky. „Že bych ale čekal, že dojde k zásahu Národní centrály proti organizovanému zločinu, to určitě ne,“ poznamenal.

Potápěči v Liberci v bazénu, Snakesub.
Liberec potápěčům nepřeje, zavřený bazén a vypuštěná přehrada je vyhání jinam

Marketingový manažer Syneru Ondřej Paclt potvrdil, že policie zasahovala i v libereckém S toweru v ulici Dr. Milady Horákové. „V prostorách probíhá šetření,“ podotkl během úterý. Firma přitom v Liberci v tuto chvíli realizuje jenom Centrum urgentní medicíny.

Syner patří mezi největší stavebně-inženýrské společnosti v republice, ale podle jednatele Roberta Špotta přitahuje aktuálně privátní investory spíše Praha, a to se propisuje i do jejich stavebních aktivit v Liberci. „Dlouhou dobu byly téměř nulové, proto jsme museli připravovat vlastní projekty, kde vystupujeme jako stavař a developer současně. Tak vznikly viladomy Park Masarykova či první fáze bytového projektu Nový Perštýn. Paradoxně jedinou zakázkou v Liberci, kterou aktuálně realizujeme v pozici stavebního dodavatele, je výstavba Centra urgentní medicíny pro Krajskou nemocnici. Zde jsme navíc ve sdružení tří společností, a to z důvodu naplnění kvalifikačních kritérií,“ sdělil Špott. Společnost Syner byla založena v roce 1991 a vlastní ji Petr Syrovátko a Jiří Urban.

Vedení radnice v úterý zrušilo na odpoledne plánovanou novinářskou prohlídku interiéru bazénu, který čeká rekonstrukce za tři čtvrtě miliardy korun. Podle Kodymové to ale se zásahem policie nesouvisí. "Nemám žádnou informaci, že by to souviselo. Důvodem zrušení je nepřítomnost vedení města, prohlídka bude v náhradním termínu," dodala Kodymová.

Podle serveru Náš Liberec, je prošetřován i bývalý liberecký politik a úředník, pozdější souputník Syneru, Josef Nadrchal a jeho firma Investing CZ.

Některé informace jsme uvedli chybně a primátorovi města Liberec Jaroslavu Zámečníkovi se omlouváme, že jsme napsali, že policie prohledala i jeho kancelář.

Mohlo by vás zajímat: Pro lahůdky ke Kendikovi? Ikonické potraviny zavřely kvůli dědickým sporům

Zdroj: Jiří Louda