Po prodělané mrtvici a rozvodu neměl kde bydlet. Přespával na nevyhovující předražené ubytovně. Už několik měsíců ale žije jako většina lidí – v bytě. Pan M. je jedním z několika šťastlivců, kterým Liberec na podzim přidělil byt v programu Housing first čili Bydlení především.

„Liberec je jedním ze čtyř českých měst, která se touto cestou vydala,“ připomněl primátorův náměstek Ivan Langr. Myšlenkou projektu je, že člověk nejprve potřebuje důstojné bydlení, aby mohl začít řešit své další problémy. „Zaměřuje se na lidi, kteří jsou bez přístřeší, využívají dlouhodobě azylového bydlení nebo ubytoven a současně mají vysokou potřebu podpory,“ popsal Langr.

To byl i případ pana M., který toužil z ubytovny odejít. Trápily ho časté konflikty s ostatními obyvateli, vadilo mu také nedostatečné sociální zařízení. „Když se chtěl člověk osprchovat, musel si koupelnu umýt,“ popsal podmínky v zařízení, kde za 4500 korun obýval místnost 3x4 metry.

Jenže získat podnájem v soukromém bytě nebylo jednoduché. „Důvod byl především finanční,“ vysvětlil pan M., který je v evidenci úřadu práce a dochází do jedné z chráněných dílen. Majitelé bytů totiž kromě nájmu a záloh na služby často požadují i kauci ve výši několika nájmů.

Pak se pan M. dozvěděl o projektu Housing first. „Nevěřil jsem, že bych mohl byt získat,“ vzpomíná. Zájemců se sešlo přes sto a čtyři byty se losem rozdělily mezi dvě rodiny s dětmi a dva jednotlivce. Jedním z nich byl právě pan M. Za ubytování platí stejně jako jiní lidé v jiných městských bytech. „Město si nájem strhává z jejich dávek,“ popsal náměstek Langr. Součástí projektu je i sociální pomoc.

Nyní město přidělí lidem v nouzi další tři byty, jejich nájemníky má už vybrané. Do podzimu pak plánuje rozdělit dalších pět. Komplikací je pouze nedostatek bytů v Liberci.

Housing first není jediný způsob, jakým město lidem v bytové nouzi pomáhá. „V systému propustného bydlení je nyní 27 občanů,“ uvedl Langr. Město jim nejprve zajistí krizové ubytování na ubytovně, a pokud se osvědčí, míří do tréninkového bytu a pak do bytu městského. I v tomto systému musí lidé splnit podmínky a spolupracovat s městem. „Projekt je úspěšný, pouze jediný člověk byl z druhého stupně přeřazen zpět do stupně prvního,“ popsal Langr.