Experti organizace posuzovali čtyři klíčové oblasti. V kategorii Otevřenost samosprávy, kde odborníci z Oživení zkoumali především transparentnost jednotlivých orgánů, Liberec skončil druhý, v těsném závěsu za městem Písek. Třetí pozici obsadila Praha. Prvenství mu patří v kategorii Radniční periodika, kde experti posuzovali především vyváženost obsahu. Liberec přitom výrazně předstihl města Děčín, Prostějov a Přerov, která se dělí o druhé až čtvrté místo. Pátá skončila Olomouc.

Podle zástupců organizace Oživení si její právníci posvítili na úroveň transparentnosti samospráv 100 největších měst v naší zemi, přičemž aktuálně zveřejněný žebříček reflektuje data ze sledovaného období 2022/2023.

„Informování občanů o vnitřním dění ve městě považujeme za základ transparentního vládnutí, a to se značně liší město od města. Zákon dává městům laťku úrovně velmi nízko, standardy se značně liší. Chceme podpořit ta města, která jdou příkladem a dělají ´něco navíc´. Každé město je posuzováno na základě konkrétních ukazatelů transparentnosti, které nám umožňují získat objektivní pohled na úroveň a kvalitu současné praxe. Příklady lépe hodnocených měst i konkrétní doporučení mohou města inspirovat, a přispět tak ke zkvalitňování demokracie v ČR,“ komentují mimo jiné aktuálně zveřejněná data experti z Oživení.

Liberecká radnice.
Liberec bude příští rok hospodařit se čtyřmi miliardami. Na bazén si vezme úvěr

Liberecký primátor Jaroslav Zámečník považuje aktuální průzkum, zveřejněný organizací Oživení, za potvrzení toho, co se vedení města snaží prosazovat a podporovat. „Jsem rád, že nezávislí experti v takto důkladném průzkumu jasně potvrzují, že naše město usiluje o to, aby bylo k občanům maximálně otevřené a transparentní. Důkazem je skvělé druhé místo za otevřenost naší samosprávy a zároveň prvenství v kategorii radničních periodik. Navzdory tomu, že nás někteří opoziční zastupitelé populisticky a falešně obviňují z toho, že si ze zpravodaje děláme vlastní politickou propagandu. Jak je vidět na konkrétních datech z nezávislého posouzení od Oživení, není tomu tak,“ komentuje výsledky primátor Jaroslav Zámečník.

Méně úspěšná je severočeská metropole v dalších dvou hodnocených oblastech. V kategorii Veřejné zakázky skončil na 43. – 55. místě ze sta posuzovaných měst. Celkový počet získaných bodů je nicméně lepší, než je průměr za všechna hodnocená města dohromady. Největší „rezervy“ pak má Liberec podle právníků z Oživení v kategorii Whistleblowing, což je nová povinnost chránit oznamovatele a za tímto účelem vytvořit vnitřní oznamovací systém. To se dotýká všech obcí s více než deseti tisíci obyvateli.

„Nejsme neomylní a určitě máme stále co zlepšovat. V této kategorii zcela určitě dodržujeme zákonem stanovenou povinnost. Nicméně slabší výsledek je pro nás určitě důležitou zpětnou vaznou a motivací, abychom hledali řešení a možnosti, jak tuto službu zlepšit a podpořit,“ vysvětluje primátor Jaroslav Zámečník.

Kompletní výsledky z průzkumu a podrobnější informace k projektu Transparentní Česko jsou k dispozici na stránkách www.transparentni-cesko.cz.

Mohlo by vás zajímat: Krásně voní i pomáhá. Levandulomat v Liberci v sobě ukrývá „zázračnou“ bylinu

Zdroj: Jiří Louda