Jedná se o unikátní přístroj, v České republice jich je jen pět. „Dvojnásobná síla pole 3T umožní především jemnější rozlišení malých struktur. Můžeme říci, že je perfektní na využití na neuroradiologii, pro vyšetření CNS, mozku či míchy. Výborná je také pro ortopedická vyšetření, například vyšetření kolena, kyčle či ramena,“ řekl přednosta Centra zobrazovacích metod a primář radiodiagnostického oddělení Ladislav Endrych s tím, že kvalita obrazové dokumentace je pro ně až neuvěřitelná. „Vidíme v ní věci, o kterých jsme ani nedoufali, že je uvidíme,“ dodal.

Cena přístroje se vyšplhala na necelých 51 milionů korun a byl stoprocentně hrazen z dotačního programu REACT EU. Přístroj umí zobrazit tkáně přesněji a kvalitněji. Díky vysokému rozlišení je určený pro vyšetření menších oblastí.

Magnetická rezonance navíc využívá algoritmy umělé inteligence pro lepší rekonstrukci dat a vytváření obrazu. „Umělá inteligence umí dopočítat obrazy, díky čemuž umožňuje vyšetřit pacienta rychleji a ušetří čas,“ podotkl primář radiodiagnostického oddělení.

Pro zvýšení komfortu pacienta v průběhu vyšetření je dostupné i projekční zařízení. „Umělou inteligenci budeme mít i v procesu diagnosticky přímo v rámci našeho informačního systému. Automaticky bude vyhodnocovat snímky a v podstatě bude předpřipravovat snímky s tím, že bude říkat, co by tam mohlo být. Říká se, že přesnost je až 98 procent,“ osvětlil.

Babybox. Ilustrační foto
Mikulášská nadílka v libereckém babyboxu. Holčička dostala jméno Jitka

Liberecká nemocnice se zapojila do plošného screeningu prostaty, který začne od ledna a má přinést novou éru v péči o mužské zdraví. Cílem je zajistit časný záchyt nádorů prostaty a následnou včasnou léčbou zvýšit šanci na úplné uzdravení pacientů. Reaguje na dlouhodobě narůstající počet případů rakoviny prostaty, přičemž nemocní často přicházejí pozdě, když už je léčba nádoru komplikovaná.

„Alarmující je, že i přes cílenou osvětu onkologické prevence je velká skupina mužů diagnostikována pozdě, tedy v pokročilém stádiu onemocnění. Více než 22 procent mužů je diagnostikováno ve 3. nebo 4. stádiu. Jde ročně téměř o 2 000 mužů, proto je včasná diagnostika zcela zásadní,“ informoval ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR Ladislav Dušek.

A právě nová magnetická rezonance se skvěle hodí na vyšetření prostaty. V rámci prevence dělá praktický lékař u mužů, kteří dosáhnou věku 50 let, test PSA, který měří hladinu specifického prostatického antigenu. Ten laicky řečeno ukazuje, v jaké kondici prostata je. „Očekáváme přehlcení, protože zapojeni budou všichni muži, kteří mají PSA vyšší než tři,“ dodal Endrych.