Magna Exteriors (Bohemia) uzavřela 15letý kontrakt se společností Woodburn Capital Partners, která postaví a bude provozovat fotovoltaickou elektrárnu o kapacitě 2,4 MW pro liberecký závod Magny.

„Zahájení výroby elektřiny se očekává do konce září 2024. Dodavatel stavby pro Woodburn je česká společnost Woltair," sdělil mluvčí Woodburn Capital Paul Kucera.

„Jedná se o první z několika PPA, které budeme podepisovat v České republice i v zahraničí v letech 2024 a 2025,“ uvedla vedoucí PPA projektů společnosti Woodburn Lucie Kopečková s tím, že PPA aktivně představují zákazníkům i v dalších zemích, jako jsou Bosna a Hercegovina či Chorvatsko, a že jejich smlouvy jsou navrženy na výrobu energie z obnovitelných zdrojů jak na místě, tak mimo něj, ať už se jedná o střešní nebo pozemní elektrárny.

Technický ředitel Magna Exteriors (Bohemia) Tomáš Radosta zdůraznil, že tento projekt významně přispěje k dosažení cíle využívat 100 % energie z obnovitelných zdrojů v Evropě do roku 2025 a celosvětově do roku 2030.

Parametry projektu fotovoltaické elektrárny:

Délka smlouvy: 15 let

Kapacita: 2,4 MW

Investiční náklady: 52 000 000 Kč

Podíl na spotřebě: 8%

Doba výstavby: 6 měsíců

Tento projekt je první spoluprací mezi společnostmi Woodburn a Woltair. „Pro Woltair je to zatím největší zakázka v segmentu B2B,“ uvedl zakladatel společnosti Woltair Daniel Helcl. „Jedná se o jednu z největších firemních solárních instalací v České republice a největší v Libereckém kraji za posledních 10 let,“ dodal Helcl.

Finanční ředitel společnosti Woodburn Chris Kottnauer vysvětlil výhody dlouhodobých PPA smluv: „Pro firmy znamenají nulové kapitálové investice a stabilní náklady na elektřinu po celou dobu smlouvy. Toto ujednání eliminuje stres z cenových výkyvů a riziko souvisejících odpisů, čímž poskytuje větší finanční stabilitu. A nesmíme zapomínat ani na pozitivní dopad na životní prostředí, kterou přináší výroba a spotřeba obnovitelné energie, které lze transparentně a prokazatelně zanést do ESG reportů, “ uvedl Kottnauer.

Lucie Kopečková také uvedla, že přístup společnosti Woodburn k obnovitelným zdrojům energie zahrnuje vertikální integraci – od vyhledávání lokalit, získávání povolení, až po výstavbu a provoz elektráren. „Náš tým se skládá ze zkušených odborníků, kteří se podílejí na projektech od jejich počátku až po realizaci a provoz,“ dodala Kopečková.

O společnosti Woodburn Capital Partners

Woodburn Capital Partners je česká firma zaměřená na investice do obnovitelných zdrojů energie, s bohatými zkušenostmi v oblasti biomasových elektráren a rozšiřujícím se portfoliem v solární a větrné energetice. Usiluje o podporu udržitelných energetických řešení pro čistou energetickou budoucnost.

O smlouvách o nákupu elektřiny (PPA)

PPA jsou dlouhodobé dohody mezi výrobci elektřiny a zákazníky, obvykle na 5–20 let. Umožňují nákup energie za předem dohodnutou cenu a jsou klíčové pro financování nezávislých výrobců elektřiny, zejména z obnovitelných zdrojů.

Mohlo by vás zajímat: Malá farma s velkým srdcem nabízí čerstvé kanadské borůvky u Kozákova

Borůvková farma Tatobity | Video: Adéla Beranová