Jeden z klenotů liberecké historie byl postaven v roce 1893 podle projektu vídeňského architekta Franze Neumanna, díky čemuž budova připomíná vídeňskou radnici. Nad mohutným vstupním portálem upoutá pozornost kamenný reliéf znázorňující založení staré i nové radnice a balustrádový balkón, ze kterého hovořily mnohé významné osobnosti. „Historické radniční budovy našich měst jsou zcela specifickou a jedinečnou součástí kulturního dědictví České republiky. Tyto významné městské stavby představují mimořádně cennou pokladnici historických architektonických stylů a přehlídku kvalitních tradičních uměleckých řemesel,“ řekl ministr kultury Martin Baxa. 

Radnice v zaujala i filmaře. V minulosti tu vznikaly například záběry pro film o Miladě Horákové, pro desetidílný seriál Genius o Albertu Einsteinovi či film Obsluhoval jsem anglického krále.

Letos navíc uplynulo 130 let od otevření historické budovy radnice. Při té příležitosti město vydalo zhruba po 20 letech limitovanou sérii 130 kusů pamětních medailí z ryzího stříbra. Ačkoliv vydaná edice má sloužit na několik dalších let především k slavnostním a mimořádným událostem, kancelář primátora chce nabídnout atraktivní medaili i sběratelům a široké veřejnosti. Líc medaile prezentuje reliéf staré radnice, rubová strana potom motiv legendární vitráže, která znázorňuje město Liberec jako ženu. Autorem původního návrhu je významný český medailér Petr Horák. O ražbu se postarala Bižuterie Česká Mincovna.

Zima v Liberci.
FOTO: Když zima čaruje! Liberecký fotograf zachytil nejen zasněžený Ještěd

„Jedná se o atraktivní artefakt, který bude město Liberec několik let používat při mimořádných příležitostech. Třeba jako památeční a reprezentativní prezent pro významné zahraniční i domácí návštěvy. Nebo jako dar pro velvyslance či zástupci partnerských měst, kteří město navštíví. Stejně tak je chceme používat například při poděkování významným osobnostem, které se zaslouží o mimořádný čin nebo událost ve prospěch Liberce a jeho občanů,“ řekl primátor Liberce Jaroslav Zámečník.

Vitráž s motivem Liberce jako ženy ve své době věnoval jako vzácný dar městu místní továrník Ludwig rytíř von Liebieg. Jedná se o jednu z nejkrásnějších personifikací Liberce – ženu v červené říze držící městský znak na štítu. Přesně 42 gramů vážící stříbrná medaile o průměru 50 milimetrů je uzavřena v ochranném otevíracím pouzdru a uložena v reprezentativním blistru, z něhož je možné ji vyjmout a poté znovu vrátit zpět. Grafika a celkový vizuální styl pouzdra odkazuje na vydání právě u příležitosti 130. výročí od otevření budovy historické radnice.

Babybox. Ilustrační foto
Mikulášská nadílka v libereckém babyboxu. Holčička dostala jméno Jitka

Historická radnice se tak připojila k horského hotelu a vysílači Ještěd, který se oficiálně zařadil mezi národní kulturní památky 1. ledna 2006.

Národní kulturní památky tvoří nejvýznamnější a nejautentičtěji dochovanou část kulturního bohatství České republiky. Návrh na vyhlášení připravuje Ministerstvo kultury ve spolupráci s Národním památkovým ústavem. Návrhy musí na rozdíl od kulturních památek, které vyhlašuje samo Ministerstvo kultury, projednat vláda.