Dvě vily dohromady za bezmála 26 milionů korun nabídne Liberec prostřednictvím realitních kanceláří. Bývalé sídlo Libereckých výstavních trhů (LVT) a budovu bývalé mateřinky se už radnice pokouší prodat delší dobu. Ve veřejné soutěži ani v elektronické dražbě se pro ně kupce najít nepodařilo. Radnice nechce slevit, doufá, že se realitním makléřům podaří kupce najít za dané ceny. Novinářům to dnes řekl náměstek liberecké primátorky Jiří Šolc (Liberec občanům).

Bývalé sídlo LVT stojí nedaleko Severočeského muzea a městských lázní v řadě dalších podobných vil. „Je v lukrativní čtvrti, kde už žádná nová vila nevznikne," poznamenal Šolc. Dům byl postaven na přelomu 19. a 20. století jako rodinná vila.

Čtyřpodlažní objekt s řadou zachovaných secesních interiérových prvků má pozemek o rozloze bezmála 2500 metrů. Už více než 40 let se využívá jako kancelářská budova. V letech 1970 až 1971 byl objekt kompletně rekonstruován pro potřeby tehdejšího vlastníka LVT, který v budově sídlil do roku 1990. Později byla část budovy pronajímána. Od roku 2010 patří městu, je prázdný a je terčem zlodějů a bezdomovců.

„Za vilu po LVT chceme 16,5 milionu korun a za bývalou školku v ulici F.L. Věka 9,3 milionu," řekl Šolc. Bývalá školka je rozlehlá německá vila, kterou je podle něj možné využít i k bydlení. Radnice se rozhodla oslovit s nabídkou liberecké realitní kanceláře. „Tuto cestu jsme ještě nezkoušeli a věřím, že by mohla vést k úspěchu," poznamenal Šolc.

Kdo najde kupce, dostane zaplaceno

Město uzavře s kancelářemi nevýhradní smlouvy, zaplaceno tak dostane jen ten, komu se podaří najít kupce. Radnice nabízí dvě procenta z ceny.

„Je možné, že někde mohou být kupci, kteří nesledují městské vývěsky, nebo seženou zájemce ze zahraničí," dodal Šolc. Teprve, pokud se ani touto cestou nepodaří vily prodat, zváží podle něj radnice snížení ceny.