Radní na svém prvním letošním zasedání rozhodli o přidělení dalších třech bytů. „Nyní tedy máme v režimu Housing First zabydleno 11 bytů,“ řekl primátorův náměstek pro sociální oblast Ivan Langr. Jde přitom jak o garsonky pro jednotlivce, tak o větší byty určené rodinám.

Projekt v Liberci spustili zhruba před rokem. „Jeho úspěšnost je asi 70 procent,“ popsal Langr. Tři klienti v systému totiž nevydrželi. „Jedna klientka se v bytě vůbec nezdržovala, nemělo tedy smysl dál pokračovat. V dalších dvou případech neměli klienti dostatečnou finanční kompetenci,“ popsal Langr, podle kterého ale město se stoprocentní úspěšností ani nepočítalo.

NÁJEM JDE Z DÁVEK

Podmínkou pro přidělení bytu je třeba vztah žadatelů k Liberci, ale především intenzivní spolupráce se sociálními pracovníky. Nájem za byt se městu automaticky přeposílá ze sociálních dávek.

S nájemníky město uzavírá roční smlouvu, ta nyní u prvních klientů končí. „Pakliže podmínky dodržují, není důvod, aby jim smlouva nebyla prodloužena na další rok,“ předeslal Langr.

Před spuštěním projektu si nechalo město zpracovat průzkum mezi lidmi na ulici či na ubytovnách. „Podmínkám projektu Housing First vyhovovalo asi 200 Liberečanů,“ uvedl liberecký primátor Jaroslav Zámečník. Jejich rychlejšímu zabydlování ale brání nedostatek bytů.