V případě zamítnutí odvolání by tak město muselo vrátit jak dotaci, tak penále ve stoprocentní výši dotace. „Taková situace by byla pro Liberec neřešitelná. V řádném rozpočtu by na toto nemohlo být pamatováno," vysvětlil náměstek liberecké primátorky Jiří Šolc. Podle něho se jedná spíše o administrativní chyby než o úmysl.

„Rozhodnutí považujeme za nepřiměřeně tvrdé. Jsou to bagatelní věci," řekl Jiří Šolc a dodal: „Šlo o nedbalost úředníků. Nikdo se neobohatil a nikdo nic neukradl."

Projekt stavby bytových jednotek v Zeleném Údolí na okraji Liberce schválilo vedení města v čele s primátorem Jiřím Kittnerem. Město tehdy do výstavby 254 bytů investovalo z vlastních zdrojů 236 milionů korun. Dotaci dalších 200 milionů získalo od vlády.

Finanční úřad zahájil asi pětadvacet kontrol spojených s mistrovstvím světa. Rozhodnutí o vrácení dvousetmilionové dotace a zaplacení stejně vysokého penále je výsledkem první z nich.

Doslova likvidační verdikt se město dozvědělo po roce zkoumání. Podle primátorky města Martiny Rosenbergové chyboval před pěti lety humanitní odbor.
„Finanční úřad zjistil, že nebylo čerpáno s pravidly," řekla primátorka.

Podle náměstka pro ekonomiku Jiřího Šolce město chybovalo ve třech bodech. V roce 2007 mělo uhradit z dotace část neprovedených prací.
Město na to o rok později přišlo, práce dokončilo a celou situaci vyřešilo tím, že jiné práce nezaplatilo.

Finanční úřad našel chyby i ve vedení některých pozemků, na které byly čerpány dotace. Město je neuvedlo do dokumentace o investičním záměru.
Podle finančního úřadu došlo navíc k chybě při pokládání kanalizace. Ta měla být podle záměru dlouhá 1100 metrů. Skutečná délka má být ale asi o 200 metrů kratší.

„Finanční úřad však neprovedl žádné důkazní šetření," řekl závěrem Jiří Šolc a dodal: „Podle zdravého rozumu je vše v pořádku. Podle pravidel dotací ne." Přes 250 bytů slouží od roku 2009 jako domy s pečovatelskou službou.

Bez ohledu na výsledek odvolání chce radnice prodat letiště a částečně, nebo úplně i Technické služby. Příjmy totiž na pokrytí výdajů rozpočtu pro příští rok nestačí. Město bude hospodařit s částkou 1,633 miliardy korun.