Běžné příjmy města na pokrytí výdajů nestačí. V roce 2013 chce radnice prodat letiště a částečně nebo úplně i Technické služby. Navenek nepůsobí rozpočet pro příští rok tak úsporně jako ten letošní. Ten původně počítal s příjmy a výdaji 1,506 miliardy korun.

Rozdíl je daný ale zejména nezvykle velkou rezervou. Pro příští rok je 101 milionů, na letošní rok měl Liberec desetimilionovou. Podle náměstka Jiřího Šolce je rezerva tak velká proto, že není jisté, zda se podaří prodat letiště nebo Technické služby.

To vadí opozici. Změna pro Liberec poukazuje na to, že město počítá s příjmy z prodeje svého majetku. „Buď se podaří letiště a Technické služby prodat a město o tento zásadní majetek přijde, nebo se prodeje nepodaří a Liberec se dostane do platební neschopnosti," míní Jaromír Baxa.

Opoziční Změna si také myslí, že by město mělo spíše šetřit. Rozprodávání majetku prý není na místě. „Na svoz odpadů, zimní a letní čištění, MHD nebo třeba informatiku Liberec vydává nejvíce ze srovnatelných krajských měst. Celkem na tyto činnosti vydává Liberec až o 100 milionů více než srovnatelná krajská města," oponuje Josef Šedlbauer ze Změny pro Liberec.

Ekonomický náměstek primátorky, Jiří Šolc, z Liberce občanům ale jeho propočty odmítá: „Zkoušeli jsme to také, ale nejde to. Srovnávají se nesrovnatelná města a položky."

Liberec chce také získat od Libereckého kraje několik desítek milionů na provoz zoologické a botanické zahrady, Naivního divadla a Divadla F. X. Šaldy. Už při návštěvě ministryně kultury náměstci primátorky Šolc a Kamil Jan Svoboda předestřeli, že si uvědomují neregionální význam organizací. To potvrdil i hejtman Martin Půta ze Starostů pro Liberecký kraj. Na oplátku ale bude kraj podle hejtmana chtít, aby se město podílelo na správě krajských organizací, které jsou pro něj významné, nebo je převzalo. Například dům dětí a mládeže nebo dopravní hřiště.

Další peníze chce město získat v příštím roce lepším výběrem poplatků. Například u plateb za odpady počítá s příjmem 45 milionů korun, dalších 20 milionů chce vymáhat od dlužníků.

Dluh města Liberce činí zhruba 2,3 miliardy korun. Kvůli vysokým splátkám předchozích dluhů bude mít město na kapitálové výdaje jen zhruba sto milionů korun. Na úroky a splátku jistiny za městský dluhopis radnice vydá v příštím roce zhruba 170 milionů korun, dalších více než sto milionů bude potřeba na splátky revolvingového a kontokorentního úvěru.

V příštím roce také musí město za letošní rok doplatit dopravnímu podniku a za další zakázky zhruba 70 milionů korun.