Již týden mohou zájemci o lezení využívat pro svůj koníček Horolezecké centrum Šutr.cz, které během roku v prostorách vyrostlo. Vybudovala jej zde společnost North Czech Climbing s.r.o, které se podařilo část zafinancovat prostřednictvím evropských dotací.

„Měli jsme pocit, že něco takového v centru Liberce chybělo, proto jsme se do budování pustili. Již pár dní po otevření jsme napočítali takových 150 návštěvníků,“ uvedl Aleš Keltner, který centrum provozuje.

Největší příliv horolezeckých nadšenců však očekává během zimy. „Dokud přeje počasí, lidé raději lezou venku v přírodě. Uvidíme, jak to půjde v zimě,“ doplnil Aleš Keltner s tím, že se jedná o sezónní záležitost.

Vstupné do centra je odstupňované podle věku návštěvníků a začíná na padesáti korunách u dětí. Dále záleží na hodině, kdy do centra přijdete. Nejlevněji vás přijde vstup ve všední dny od devíti do šestnácti hodin, kdy zaplatíte 75 korun na neomezenou dobu.

Pokud dorazíte po 16. hodině nebo o víkendu, zaplatíte o dvacet pět korun více. Ovšem opět s neomezenou časovou platností. Otevřeno má centrum každý den a zavírá až hodinu před půlnocí. Horolezecké centrum je určeno široké veřejnosti a podle prvních reakcí návštěvníků jej vítají. „Je fajn, že tu něco takového vyrostlo, nic takového tu nebylo. Přišla jsem si sem lezení vyzkoušet a jsem docela nadšená, kolik je tu na stěnách možností cest,“ pochválila nové centrum jedna z návštěvnic Hana Tesařová.

Méně nadšení jsou pak však lidé, kteří byli zvyklí do současného horolezeckého centra chodit pro sazeničky nebo ovoce a zeleninu. „Tohle je spíš pro mladé, mně se tu více líbila tržnice. Ta, co je teď venku, za moc nestojí, ale je jasné, že není možné se zavděčit všem,“ uvedla jedna z náhodných kolemjdoucích, kterou redaktoři Libereckého deníku oslovili.