První den oficiálního provozu si ve čtvrtek 12. října nenechaly ujít desítky lidí. Předcházelo mu o den dříve slavnostní představení. „Úplně skvělá myšlenka, hrozně tuto bohulibou činnost podporuji. Jsem vyznavačkou starých a památečních věcí, našla jsem zde krásné poklady,“ netajila nadšení jedna z prvních návštěvnic Jitka Václavíková z Liberce. Ta si s sebou odnesla věci, které jí připomínaly maminku a babičku. Jednalo se například o figurky andělů, plecháček na rozpuštění másla a další užitečné drobnosti. „Stanu se určitě pravidelnou zákaznicí. Líbí se mi atmosféra a díky věcem mohu zavzpomínat na dětství a mládí,“ dodala.

Pracovníci nábytkové banky ve vlastní režii a svépomocí prostory upravili. Využili nejen původních příček poštovních přepážek, ale i původní vybavení poštovní pobočky a veškerý materiál, aby neplýtvali prostředky. Oprav se dočkala i podlaha.

Vedle samotného obchodu vznikly i kancelářské prostory pro zaměstnance. „Vidíme v tom další možnost, jak navrátit věci do oběhu. Získáváme od dárců spousty drobného vybavení, které neudáme při vyřizování žádostí, a nechtěli jsme ho vyhazovat,“ řekla Deníku ředitelka Nábytkové banky Libereckého kraje Jitka Večerníková.

Otevírací doba re-use centra v Liberci:
pondělí: 10:00 až 14:00
úterý: 8:00 až 17:00
středa: 10:00 až 14:00
čtvrtek: 10:00 až 14:00
pátek a víkendy zavřeno

Příprava re-use centra zabrala čtyřicet pět pracovních dní a čtrnáct dní před otevřením se už zájemci pídili, kdy bude otevřeno. Jeho primárním cílem je nabídnout kompletní startovací sadu pro nízkopříjmové domácnosti či vysokoškolské studenty, kteří bydlí na kolejích. Zájemci zde tak seženou bytový textil, nádobí, drobné funkční elektrospotřebiče a dekorativní předměty.

Ve Frýdlantu se v září uskutečnil již tradiční charitativní běh nazvaný Ceebius Run.
FOTO: Charitativní běh ve Frýdlantu podpořil malého Adámka. Vynesl 20 tisíc

Jak ale Večerníková zmínila, nejedná se o systém klasického prodeje. Na začátku září spustili veřejnou sbírku Od lidí k lidem a veškeré peníze utržené z nákupu věcí putují do dřevěné poklady, která bude rozpečetěna na konci letošního roku. „Peníze využijeme na podporu financování dopravy materiální pomoci. Můžeme hradit pohonné hmoty, opravu dodávky a v případě, že se vybere peněz více, tak pořízení druhého auta,“ upřesnila ředitelka nábytkové banky.

Aktuálně si mohou návštěvníci re-use centra věci pouze odnést, ale v prosinci získají možnost donést dary. Přijímat budou primárně vybavení do domácnosti, určitě ne osobní textil, hračky či knihy. Zároveň věří, že otevřením re-use obchůdku přispějí k oživení zdejšího komunitního života. „Každý má možnost si cestu k nám najít, když ji bude hledat,“ uzavřela Jitka Večerníková.