Rekordní bylo také množství výjezdů k odchytům, kterých uskutečnili 539. Zpět do volné přírody se podařilo navrátit celkem 69 % přijatých zvířat.

Za navýšením stojí zejména zásahy u mimořádně početných kolonií invazních netopýrů hvízdavých. „Koncem léta jsme na dvanácti různých lokalitách v Libereckém kraji odchytili celkem 1523 netopýrů. Nejvíce jich bylo v panelovém domě v Jablonci nad Nisou, kde jsme v jediném pokoji nalezli 499 kusů,“ sdělila vedoucí záchranné stanice Ivana Hancvenclová s tím, že v Krajské nemocnici Liberec našlo dočasný úkryt 449 těchto hmyzožravých letounů.

Mezi časté pacienty patřili dále ježci a rorýsi obecní, a to hlavně v létě, kdy se venkovní teploty vyšplhaly na 30 stupňů Celsia. Rorýsi často hnízdí v mezerách pod střechami a při vysokých teplotách se plechy na střechách natolik rozpálí, že mladí rorýsi, přestože ještě nejsou letuschopní, vyskočí ven a dopadnou na zem. Do Archy se jich dostalo 71.

Dalšími zvířecími pacienty byli například i tři labutí sourozenci, kteří utrpěli vážná zranění po kousnutí neznámou šelmou. „Měli kousné rány a stržené velké plochy kůže na různých místech těla. Denní ošetřování naštěstí snášeli velmi dobře a rány se po měsíci zhojily natolik dobře, že labutě mohly být vráceny zpět do přírody,“ přiblížila případ Hancvenclová. Ze střelného zranění se dostala i dospělá labutí samice z Jablonného v Podještědí.

V Krajské nemocnici v Liberci záchranná stanice Archa odchytila 406 zbloudilých netopýrů hvízdavých.
Netopýři vyrazili na zálety. Přes 400 jich zabloudilo do liberecké nemocnice

Během roku vyjížděli k záchraně mláděte lišky, které zapadlo do meliorační skruže, která byla bez jakéhokoliv zabezpečení a skrytá v křoví, na louce pod vrchem Javorník. Podobných pastí zde odhalili více. Spolu s liščetem leželo v této pasti též uhynulé srnče.

Asi nejexotičtějším druhem, kterému v Arše v loňském roce pomohli přežít, byl leguán zelený. „Dostali jsme telefonát, že nějaká exotická ještěrka okusuje třešně na zahradě jednoho rodinného domu v Horním Hanychově. Odchyt nebyl úplně jednoduchý, protože leguán šplhal na nejvzdálenější tenké větve mimo umístěnou odchytovou síť. Nakonec se nám ho podařilo ulovit a dočasně jsme ho ubytovali u nás v Arše,“ podotkla vedoucí stanice s tím, že se o zvíře později přihlásil jeho majitel.

„Byl značně překvapený, že zvíře přežilo v dobré kondici několik týdnů na útěku. V tu dobu se totiž noční teploty pohybovaly dlouhodobě kolem pěti stupňů Celsia, takže už nedoufal, že by se jeho mazlíček mohl najít živý,“ dodala.