Liberecký kraj budovu koupil v roce 2014, s její přestavbou začal vloni. Původně se počítalo, že rekonstrukce včetně následné udržitelnosti vyjde na 345 milionů korun. Nově na ni z krajského rozpočtu půjde 394,5 milionu. Dalších 48 milionů poputuje z evropské dotace. Jde tak o jednu z největších krajských investic.

Hlavním důvodem zvýšení nákladů jsou podle vedení kraje problémy s projektantskou firmou Statika – Dynamika. „V původním projektu nebyly například protipožárně ochráněny kovové konstrukce, chyběla tam elektroinstalace,“ vyjmenoval hejtman Martin Půta (SLK).

Zjištěné nedostatky dokonce vedly až k odstoupení od smlouvy. „Následně jsme udělali to, co jsme měli udělat už na začátku, a zadali jsme projektovou dokumentaci společnosti SIAL, která budovu v sedmdesátých letech projektovala,“ dodal hejtman.

Kraj teď po firmě Statika – Dynamika bude žádat náhradu škody. „Na vyčíslení stále pracujeme,“ řekl hejtmanův náměstek Jan Sviták (SLK). Snahou bude zřejmě mimosoudní dohoda.

Náklady na stavbu kromě změn v projektu a víceprací zvýší o dvanáct milionů také vybavení interiéru. „Původně se počítalo jen se základním vybavením,“ vysvětlil Půta.

Naši prvňáci. Ilustrační foto
Naši prvňáci: Ve středu představíme žáky ze ZŠ Aloisina výšina v Liberci

Budova v nové podobě měla být původně otevřena příští rok v červenci, práce se ale protáhnou do října. Podnikatelský inkubátor zabere největší část budovy, kromě něj se sem přesune také zdejší jídelna a archiv úřadu.

S výší investice i investicí samotnou má od počátku problém krajská opozice, která by peníze na inkubátor raději viděla jinde. Zastupitel Jan Korytář (Změna) na úterním jednání zastupitelstva zmínil i stopadesátitisícový plat ředitele inkubátoru Philippa Rodena. „Dovedu pochopit, že je částka srovnatelná s částkami v podnikatelské sféře, měly by být ale srovnatelné i výsledky,“ prohlásil.

Úkolem podnikatelského inkubátoru (Lipo.ink) je pomáhat začínajícím podnikatelům s rozjezdem jejich firem. „V současné době máme sedm inkubovaných firem v různých stádiích vývoje,“ zmínil ředitel Roden. Podle něj jsou mezi nimi například startupy zaměřující se na čidla hlídající statiku, na stavebnice k takzvanému internetu věcí či na brýle na míru.

Podnikatelský inkubátor zatím funguje takzvaně virtuálně, v budově D následně vzniknou i fyzické prostory, včetně dílen. Inkubátor kromě toho pořádá i vzdělávací akce, workshopy či jednorázové konzultace.

Podle hejtmana Půty jde o jeden ze stěžejních krajských projektů. „Právě podpora nových firem, podnikání, inovací a nápadů od lidí z našeho kraje je podle mě jedna z úloh kraje. Když ji plnit nebudeme, můžeme si v dalších letech akorát postesknout, že jsme, jak někteří říkají, jen montovna,“ myslí si Půta.

Žehnání nově vysazeným lípám před kostelem v Hejnicích
Vykácený park v Hejnicích zdobí nové stromky. Na jaře přibudou květiny