Od libereckého vlakového nádraží přes bývalou třípodlažní slévárnu Linserka a Soukenné náměstí až po kavárnu Pošta, Severočeské muzeum a Zoo Liberec. Řada libereckých míst ukáže návštěvníkům kouzlo skla. „Na konci prázdnin se Liberečané mohou těšit na velký festival skla se skleněnými instalacemi v centru města, výstavami, ale i živou výrobou,“ sdělil ředitel projektu Křišťálové údolí a zároveň pořadatel festivalu David Pastva.

Slavnostní zahájení Crystal Valley Week se uskuteční v úterý 23. srpna v Divadle F. X. Šaldy během hudebního festivalu Lípa Musica. Ve stejný den v Severočeském muzeu zpřístupní Křišťálovou věž, kterou osadili zajímavým expozičním řešením. Stane se tak pozvánkou do celého Křišťálového údolí. Bratři Jan a Ondřej Salanští pro ni vytváří nejdelší skleněný žebřík na světě. Nebeský žebřík „Climax Paradisi“ bude protínat všechna patra muzejní věže až do pomyslného vyvrcholení, oblohy, kterou bude tvořit instalace stříbrných skleněných mraků.

„Městem bude křižovat i speciální tramvaj, ve které se cestující budou moci zapojit do tvorby instalace a zavěšovat křišťálové ověsy,“ informovala Adéla Pomothy z libereckého muzea.

Kavárna Pošta bude hostit výstavu NAHUTI, zatímco v tramvajovém depu Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce proběhnou módní přehlídky a návštěvníci se budou moci setkat s osobnostmi módního průmyslu jako Liběna Rochová či Blanka Matragi. Bývalou továrnu Linserku v Resslově ulici zaplní společnost Lasvit ukázkami svítidel z vlastní tvorby. Preciosa si připravila i factory tour v Kamenickém Šenově, kam bude vypraven autobus z Liberce, ale i přímo v krajském městě bude možné projít díky virtuální realitě sklářskou výrobou této společnosti.

Poslední srpnovou sobotu se promění náměstí Dr. Edvarda Beneše v křišťálový trh plný designu, workshopů, občerstvení a divadla pro děti. „Přes tři roky pracujeme na Křišťálovém údolí a hledáme, jak do sklářského tématu zapojit také Liberec. Jezdí sem nejvíce turistů a je pro nás důležité, aby se s tématem seznámili, třeba i díky tomu u nás zůstali déle a zamířili přímo do sklářských provozů,“ řekla radní Libereckého kraje pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Květa Vinklátová. Podle ní je region pestrostí výroby unikátní. „Rádi bychom v započaté tradici pak každoročně pokračovali,“ dodala.

Sklo proniklo i do světa tónů a akordů. Dva zcela odlišné skleněné hudební nástroje slibuje program nabitého Týdne Křišťálového údolí ve středu 24. srpna. Na skleněnou flétnu zahraje na pódiu na libereckém náměstí umělec Jakub Nitsche a nástroj ze skleněných tyčí Bohemian Cristal Instrument rozezní Lenka Morávková. Středeční program nabízí v liberecké Malé výstavní síni i setkání s česko-brazilským umělcem Ricardem Hoineffem, který návštěvníky provede svou výstavou Sklo v překladu.

„Před libereckou knihovnou bude instalována panelová výstava Skláři z Křišťálového údolí, která přiblíží životní i umělecké příběhy významných osobností. Výstavy a instalace bude možné vidět po celou dobu konání festivalu, stejně tak tematický videomapping ve speciální kopuli na Soukenném náměstí, která bude přes den fungovat jako centrální informační bod celé akce,“ přiblížil program Pastva.

Do festivalu se zapojil i jeden z nejvýznamnějších sklářů regionu Jiří Pačinek. V liberecké zoologické zahradě bude odhalena jeho plastika Plameňáci. „Pro mě osobně je Křišťálové údolí místem, kde se skláři mohou podílet na tom, aby české sklo nezaniklo a řemeslo se udrželo a rozvíjelo i pro další generace,“ zdůraznil manažer společnosti Pačinek Glass v Kunraticích u Cvikova David Sobotka.

Většina programu bude bezplatná, kromě exkluzivních módních přehlídek, slavnostního zahájení festivalu Crystal Valley Week v libereckém divadle, Pecha Kucha Night v kině Varšava, jízd historickou tramvají a vstupů do zoologické zahrady a iQLandie.