„Během úterý a noci jsme zaznamenali srážky na celém území Česka, nejvíce jich přitom spadlo na Šumavě, ojediněle i přes 70 milimetrů. Na ostatních horách pak 24hodinové úhrny dosáhly až k 50 milimetrům," uvedli meteorologové na facebooku.

Dodali, že vlivem těchto srážek a odtávání sněhu budou hladiny toků dál stoupat. „Očekáváme četné dosažení prvního nebo druhého stupně povodňové aktivity, výjimečně ale může platit i třetí stupeň – tzn. povodňové ohrožení, a to zejména u toků odvodňujících Šumavu a Krkonoše. Srážky aktuálně zeslábly, ale i tak čekáme v následujících hodinách četné přeháňky a také bude pokračovat tání sněhu, proto je nutné i nadále sledovat hladiny řek," dodali.

První povodňový stupeň zaznamenala od úterního večera Jizera v Železném Brodě na Jablonecku, Kamenice v Plavech na Jablonecku, Libuňka v Sedmihorkách v Českém ráji, Lužická Nisa v Liberci a Ploučnice ve Stráži pod Ralskem a Mimoni na Českolipsku. Ve Stráži se hladina řeky dostala 3. ledna kolem druhé hodiny odpoledne pod 100 cm, od kterých se 1. stupeň vyhlašuje. Klesla i Lužická Nisa.

Ke středečnímu odpoledni zůstává stav bdělosti na Jizeře v Železném Brodě a Ploučnici v Mimoni. Na druhý povodňový stupeň se dostal Panenský potok v Pertolticích pod Ralskem na Českolipsku.     

V Jizerských horách, Krkonoších a na Šumavě varují meteorologové před vydatným deštěm do čtvrtečního rána, výstraha před rozvodněním zejména na tocích odvodňujících horské a podhorské oblasti Čech platí do odvolání.

Kvůli podmáčené půdě je i omezený provoz na železniční trati z Liberce na Turnov, konkrétně v úseku mezi krajským městem a Jeřmanicemi. „Rychlost tam je snížena na deset kilometrů v hodině," řekl ČTK mluvčí Správy železnic (SŽ) Pavel Tesař. Kvůli podmáčené půdě jezdí pomaleji také vlaky na trati mezi Hostinným a Pilníkovem na Trutnovsku.

Mohlo vám uniknout: Zaplavení lidé se bojí, co přijde na jaře. Už teď měli s vodou plné ruce práce

Zdroj: Ladislava Sdrzallek