Po několika letech, kdy benefiční akce hostila liberecká galerie, se přesunula do prostor kavárny Pošta. Návštěvníci tak mohli nejen zavzpomínat na dobu, kdy liberecká kavárna fungovala, ale zároveň si dopřát benefiční kávu a drobné občerstvení, které zajistila kavárna Bez konceptu.

Zájemci měli na výběr více než 1 500 unikátních kousků, od tašek a batohů přes kosmetické taštičky, kabelky a náramky až po textilní výrobky jako pletené ponožky, polštářky, kuchyňské chňapky, dečky, háčkovaná zvířátka či čepice. Další novinkou byla kolekce autorské módy od jedenácti profesionálních autorek.

„Výtěžek na místě se vyšplhal přes 117 tisíc korun. K tomu přispěje 10 tisíc společnost Emerge a Nadace Divoké husy navýší finální částku o dalších 60 tisíc korun. Celkovou částku ještě ovlivní v pondělí peníze za benefiční občerstvení,“ netajila radost z rekordního výtěžku Petra Hottmarová z Centra Kašpar. Naplnila se tak jejich víra v sílu benefice a lidi, kteří se rozhodli podpořit myšlenku spravedlivého trhu práce. „Symbolem je taška, protože s ní se chodí na trh a my pomáháme na trhu práce,“ upřesnila.

Do kavárny Pošta zamířily stovky lidí. Kromě širokého výběru ručně ušitého zboží nechyběly ani kreativní dílny pro děti. Řada návštěvníků nenakupovala jen pro sebe, ale rovnou i vánoční dárky pro své blízké.

„O akci vím dlouhodobě. Jsou tady překrásné věci, nevím, kam dřív sáhnout. A konečně jsem se inspirovala, že i já sama něco vytvořím a daruji do příštího ročníku. Můj vnitřní kritik se uklidní a myslím si, že spoustu věcí jsem schopná taky udělat,“ svěřila se Alena Pourová z Jablonce nad Nisou, která neodešla s prázdnou.

Při nízkonákladové benefici, která se skládá ze střípků pomoci, pomáhají dobrovolníci a dobrovolnice. „Kdo umí šít, šije, jiný zase přijde a výrobek si koupí. O tom to je, o vzájemné pomoci, solidaritě,“ zdůraznila Hottmarová.

close Liberecká kavárna Pošta hostila poslední listopadovou sobotu akci Kašparovo nejen taškaření. info Zdroj: Deník/Martin Štefanov zoom_in Liberecká kavárna Pošta hostila poslední listopadovou sobotu akci Kašparovo nejen taškaření.

Centrum Kašpar pomáhá lidem nejen při hledání dobré práce. Jedná se o komplexní podporu, pracovní poradenství včetně kariérního plánování, přípravy na pohovor, přes různé vzdělávací či tréninkové programy po zprostředkování práce. Poradkyně mentorují či koučují, když je třeba, podporují a radí, a protože hledání práce jde často ruku v ruce s dalšími problémy, jedná se o velmi individuální pomoc. Tyto služby jsou financovány z Evropských sociálních fondů a jsou určeny pro přesně definované cílové skupiny lidí.

„Pomoc ale potřebují i další lidé, které nemůžeme zařadit do našich projektů. Výtěžek z benefice a všechny finanční dary jsou určeny právě na financování služeb pro lidi, které nespadají do definovaných cílových skupin projektů. Lidem, kteří k nám přicházejí ve složité situaci, umožňujeme nadechnout se ke změně. Nasloucháme, radíme, podporujeme, doprovázíme, školíme, předáváme zkušenosti, píšeme reference, ve firmách argumentujeme ve prospěch motivovaných připravených lidí,“ informovala pracovní poradkyně Simona Zemanová.

Dar z benefiční akce pomůže například paní Karle, která se vrací do práce po 12 letech, které strávila každodenní péčí o své rodiče. Mezi klienty patří dále pan Jiří, který z důvodu chudoby v rodině nedostudoval a nyní se po letech vrací k doplnění kvalifikace, přičemž musí bojovat s překážkami v podobě předsudků a kvalifikace.

Pomoc potřebuje i matka čtyř dětí, která shání práci s upravenou pracovní dobou, jelikož má vysokou specializaci ve svém oboru a nechce ji promarnit. „Všem těm, jejichž startovní čára na trhu práce není úplně jednoduchá, pomáháme na cestě k dobré práci. Jsme jim parťáky od začátku až do většinou úspěšného konce,“ dodala Petra Hottmarová.

Mohlo by vás zajímat: Nigerijec Ghali si schoval první góly až s prvním sněhem a zajistil výhru

Od začátku utkání v Liberci hustě sněžilo. | Video: Deník/Tomáš Honzejk