Předchozí
1 z 6
Další

NA JAŘE ZAČNE STAVBA NÁPLAVKY

Liberecká náplavka má vzniknout během následujících let v dolním centru  města nedaleko Krajského úřadu, bude se na ní podílet jak kraj  tak město.Liberecká náplavka má vzniknout během následujících let v dolním centru města nedaleko Krajského úřadu, bude se na ní podílet jak kraj tak město.Zdroj: Kancelář architektury města Liberec

Přeměna dolního centra města pod Ještědem odstartovala výstavbou nového parkovacího domu a na ni naváže další etapa rekultivace této oblasti. U Lužické Nisy v blízkosti sídla Krajského úřadu Libereckého kraje vznikne náplavka. Na projektu, který vzešel z architektonické soutěže v roce 2017, se podílí finančně Liberecký kraj i město Liberec. Cílem je vylepšit okolí úřadu i přilehlá místa, která příliš reprezentativní nejsou. „Součástí projektu bude přemostění řeky Nisy, které umožní důstojný vstup do sídla krajského úřadu bez zbytečného obcházení. Zároveň se tím naplní vize autora projektu krajského mrakodrapu Zdeňka Plesníka, jehož projekt v 60. letech 20. století s vybudováním takového mostu počítal,“ informoval hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Zahrnuta je celá plocha parku Na Rybníčku, zpevněné plochy navazující na náplavku a vstup do budovy Krajského úřadu Libereckého kraje, zeleň mezi Domem kultury Liberec a sídlem Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory. Liberečané získají možnost sejít až k řece, která bude začleněna do veřejného prostoru. Náplavku budou tvořit schodišťové stupně vhodné k sezení. Vyroste zde nový park i dětské hřiště s herními prvky. „Součástí bude i stánek občerstvení, jedná se o dřevostavbu. Doplňovat ji bude veřejná toaleta,“ přiblížil spoluautor projektu David Pavlišta ze studia re: architekti. 

Liberecký kraj už vybral firmu, která dokončí projekt náplavky a kultivace okolí krajského úřadu. Radní na svém jednání 9. ledna vybrali firma CL-EVANS s.r.o. za nabídkovou cenu 130 315 554 korun včetně DPH. „Obdrželi jsme celkem šest nabídek, jako nejvýhodnější jsme vybrali tu od firmy CL-EVANS s.r.o. Předpokládaná hodnota stavby činila 159 776 985. Dosáhli jsme tak úspory zhruba 20 procent, což přibližně odpovídá hodnotě DPH,“ dodal Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

NOVÝ PAVILON, VÍCE STUDENTŮ

Rozšíření se dočká liberecké Gymnázium F. X. Šaldy. Vyroste zde nový pavilon.Rozšíření se dočká liberecké Gymnázium F. X. Šaldy. Vyroste zde nový pavilon.Zdroj: Liberecký kraj

Investice půjdou i do vzdělávání, rozšíření se dočká liberecké Gymnázium F. X. Šaldy. Vyroste zde nový pavilon, díky němuž bude možné otevřít v každém ročníku čtyřletého gymnázia o třídu navíc. Kraj aktuálně hledá firmu, která ho vyprojektuje a postaví. Tento projekt, jehož realizace odstartuje v příštím roce, umožní zmírnit převis zvýšené poptávky po všeobecném vzdělávání. V souladu s moderními trendy půjde o nenáročný, energeticky úsporný objekt s jižní stěnou bohatě prosklenou kvůli využití dobrého oslunění. Chybět nebude ani tepelné čerpadlo, zelená střecha a fotovoltaické panely.

Při výstavbě hodlá Liberecký kraj uplatnit dodavatelský režim design & build neboli vyprojektuj a postav, který se v minulost osvědčil třeba při dopravních stavbách. „Dodavatelský systém design & build nám pomohl ušetřit nemalé finanční částky,“ řekl náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky Zbyněk Miklík. „V praxi to znamená, že stavební firma bude pružně a rychle reagovat na případné změny zadávacích požadavků,“ osvětlil.

Náklady se odhadují na necelých 313 milionů korun, přičemž čerpat hodlá kraj z Modernizačního fondu na podporu energetické účinnosti ve veřejných budovách a infrastruktuře. Kraj do projektu vloží necelých 203 milionů korun. „Částka zahrnuje spolufinancování způsobilých výdajů a nezpůsobilé výdaje a úpravu hřiště, drobnou architekturu a náhradní výsadbu,“ sdělil krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje Jiří Ulvr.

BYDLENÍ V ZAHRADĚ

V liberecké čtvrti Františkov vyroste sedm nových bytových domů inspirovaných prvorepublikovou architekturou. Vizualizace.V liberecké čtvrti Františkov vyroste sedm nových bytových domů inspirovaných prvorepublikovou architekturou. Vizualizace.Zdroj: Lukáš Scholz

Novou tvář získá liberecká čtvrť Františkov, kde na bývalém brownfieldu nejpozději během zimy vyrostou první bytové domy určené hlavně pro rodiny s dětmi. Vznikají v rámci projektu Zahrada Gallas, který si klade za cíl propojit odkaz minulosti s přítomností. Svým názvem odkazuje na osobnost hraběte Franze Clam-Gallase a patronkou projektu se stala jeho pravnučka Agathe Maria Széchényi. Výstavba družstevních bytových domů, kterých vyroste sedm, vychází z prvorepublikových činžovních vil typických pro Liberec. Domy budou maximálně šestipodlažní s nejvíce čtyřmi desítkami bytů. Projekt Zahrada Gallas staví společně Coop Development, Ungelt Partners, Stavební bytové družstvo Sever a Stavební bytové družstvo Praha. „Chceme postavit místo, které nebude žádným anonymním sídlištěm. Domy obklopí zahrada pro odpočinek místních obyvatel,“ zdůraznila Anna Ježková za Coop Development.

V přilehlém okolí budou nájemci moci využívat dětské i workoutové hřiště, grill pointy, hřiště na pétanque, plácek na jógu, relaxační zónu pro odpočinek nebo servis point pro kola. „Zajímá nás, jak stavět čtvrti, které budou udržitelné do budoucna, a to jak z ekonomického či enviromentálního hlediska, tak ale i z pohledu sociálního a kulturního. Věříme, že z projektu Zahrada Gallas vznikne živá komunita,“ doplnila Ježková. Doufá, že komunita se bude na zahradách částečně podílet, a hlavně si je dokáže užít.

NOVÁ TVÁŘ NÁDRAŽÍ

Zázemí pro autobusové nádraží v Liberci poskytne budova Uran, která prochází obnovou.Zázemí pro autobusové nádraží v Liberci poskytne budova Uran, která prochází obnovou.Zdroj: Deník/Martin Štefanov

Nového zázemí se by se měli v létě dočkat ti, kteří cestují z Liberce dálkovými autobusy. Zmizí nevzhledný objekt ze stavebních buněk a zázemí pro autobusové nádraží poskytne budova Uran, která prochází obnovou. Ta se vyšplhala na 130 milionů korun. Polovina přízemí bude sloužit jako zázemí autobusové nádraží. Vznikne tu prostor pro řidiče, prodej jízdenek a čekací hala pro veřejnost s dvěma veřejnými záchody přístupnými zvenčí. „Základní kontury budoucího zázemí pro autobusové nádraží se už rýsují, konečně vznikne i důstojný prostor pro cestující,“ podotkl liberecký primátor Jaroslav Zámečník.

NÁVRAT TRAMVAJÍ

Modernizace tramvajové tratě mezi Libercem a Jabloncem odstartovala v létě před dvěma letyModernizace tramvajové tratě mezi Libercem a Jabloncem odstartovala v létě před dvěma letyZdroj: Deník/Jan Sedlák

Během roku 2024 by se měla vrátit na koleje mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou tramvaj, modernizace trati započala v roce 2021. Přestože jsou tři úseky tramvajové tratě už hotové, rekonstrukci posledního úseku od počátku doprovázely události, které ovlivnily průběh prací a tedy i termínů dokončení staveb. „Součástí stavebních prací je dokončení rekonstrukce zbývajících úseků trati s částečnými úpravami vlastní polohy tramvajové trati včetně přemístění některých výhyben s ohledem na současné technické normy, plynulost a bezpečnost provozu,“ osvětlila mluvčí DPMLJ Martina Poršová.

Počasí zkomplikovalo práci stavařům, kteří tak nemohli dokončit poslední etapu rekonstrukce tramvajové trati v ulici u Šamotky. Průběh modernizace ovlivnily i problematické výkupy nemovitostí, komplikace přinesly i přeložky vedení nízkého napětí. Plánované termíny navazujících stavebních objektů, jako jsou například opěrné zdi či kabelovod. se tak opakovaně posouvaly. Roli sehrálo i zdražení oceli a nutnost uzavřít dodatky ke smlouvám.

Práce budou pokračovat, až to umožní počasí. „Budeme se snažit, aby byl bezpečný provoz tramvají do Jablonce zahájen v co nejbližším možném termínu,“ dodal Tomáš Krebs z dopravního podniku.