Liberecké náměstí zkrášlí vánoční strom příští pátek, bude se jednat o smrk ztepilý ze soukromé zahrady v liberecké ulici České mládeže. O jeho pokácení, následný převoz a ukotvení před historickou radnicí se postarají v pátek 17. listopadu členové Sboru dobrovolných hasičů Liberec – Sever.

Také letošní smrk bude zkrácen na tradičních 14,5 metru, což je výška, která umožňuje zajistit dostatečnou statiku a odolnost vůči povětrnostním vlivům. Zkrášlí ho designová výzdoba v podobě herrnhutských hvězd. „Ty jsou světelné, ale zároveň fungují i jako denní ozdoby. Na stromě bude jedna žlutá vrcholová hvězda o průměru 130 centimetrů, 15 hvězd žlutobílých, speciálně vyrobených pro Liberec, o průměru 70 centimetrů a dalších 20 bílých hvězd o velikosti 40 centimetrů. Toto bude doplněno třemi druhy venkovních světelných stringů, řetězů,“ informovala mluvčí města Jana Kodymová.

Slavnostní rozsvícení stromu se uskuteční v pátek 24. listopadu v 17 hodin a posléze budou moci diváci zhlédnout živý „Vorloj“. V pátek 1. prosince se bude rozlévat tradiční adventní dýňová polévka, zatímco první adventní neděli si přijdou na své sportovci díky Mikulášskému běhu Libercem.

Vánoční trhy v Liberci začínají 29. listopadu a potrvají až do 23. prosince. Tržnice letos čítá 40 prodejních stánků. V dolním centru města na Soukenném náměstí před palácem Dunaj bude několik stánků už od 25. listopadu.

Instalace vánoční výzdoby v Liberci.Instalace vánoční výzdoby v Liberci.Zdroj: Deník/Jiří Louda