Mohutný chór zazpívá druhou prosincovou středu opět šest vánočních koled a písní. Letos to budou Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Pásli ovce valaši, Rolničky a Veselé Vánoce.

K události se připojilo město Frýdlant, a to od roku 2015 a ani letošek není výjimkou. „Je to krásný nápad, jak se v době adventu sejít a společně u zpívání vánočních písní strávit chvíli v tom shonu. Zklidnit se, zastavit a pozdravit s lidmi, kteří jsou stejně naladěni,“ řekla mluvčí města Martina Petrášková.

Na akci se připravuje vždy pečlivě. Sleduje, jaké se budou zpívat koledy, pořizovali i speciální přílohy s koledami. V poslední době už jen tiskne písničky, aby je měli lidé při zpívání k dispozici. Na místě pak „zpěvníky“ lidem, kteří přijdou k vánočnímu stromu zpívat, rozdává. Ne každý totiž u koled zná i další sloky, většinou je notoricky známá jen ta první a pak je to horší.

„Koledy v rámci akce Česko zpívá koledy vždy zpíváme u rozsvíceného vánočního stromu na náměstí T. G. Masaryka. Akci si vzal za svou starosta města Dan Ramzer, který vždy přijde s kytarou a zpěv lidí na kytaru doprovází. Má to krásné kouzlo v adventním večeru na nasvíceném náměstí u vánočního stromu. Po odzpívání koled si se všemi podá ruku a popřeje krásný advent a klidné a veselé vánoční svátky,“ popsala průběh Petrášková s tím, že minulý rok například jedni z účastníků přinesli i svařák.

Sbírka vánočních dárků pro děti Krabice od bot. Ilustrační foto
Startuje největší sbírka vánočních dárků pro děti. Připojí se také Liberecko

Účast bývá podle organizátorky proměnlivá. Většinou se sejde několik desítek lidí, nejvíce jich dorazila přibližně stovka. Velkou roli hraje počasí, když hustě sněží, padá déšť se sněhem nebo prší, tak přijde menší počet lidí. Když je hezky a nemrzne, přichází jich více. Někdy se zastavují i kolemjdoucí, kteří o akci ani nevěděli, ale rádi se do ní zapojí. „Loni si zazpívalo známé koledy na sedm desítek vánočně naladěných návštěvníků,“ dodala Martina Petrášková.

K tradiční akci se letos připojí i obec Bílá, společně rozsvítí vánoční strom a Mikuláš s čerty a andělem obdaruje přítomné děti vánočními balíčky. Zpívat koledy se budou premiérově v Paláci Liebieg v Liberci.

Nápad, kdy se lidé sejdou, aby si společně užili předvánoční čas bez shonu, ve frontách v obchodních centrech, ale naopak při milé příležitosti společném zpívání vánočních koled, se zrodil v západních Čechách před 13 lety. Díky Deníku se rozšířil do celého Česka a stal se oblíbenou každoroční tradicí. A zpívá se i za hranicemi země. Každý rok se k ní totiž připojují i krajané napříč celým světem. Zpívá se v Americe, Španělsku, Řecku či Turecku. „Nejdále se koledy rozezněly v hlavním městě Kataru,“ dodala marketingová ředitelka Deníku Jitka Peroutková.

Kompletní texty vybraných koled najdete na webu www.ceskozpivakoledy.cz, kde je ve formátu pdf ke stažení zpěvník. V den konání texty také vyjdou ve všech regionálních vydáních Deníku. Na uvedených webových stránkách lze také najít interaktivní mapu se seznamem míst, kde se účastníci mohutného celorepublikového „sboru“ potkají. Ačkoli jejich počet už v polovině listopadu přesáhl číslo 300, máte možnost vyplnit jednoduchý formulář a přihlásit další místo v okolí svého bydliště.


Podívejte se: Jmelí, koláčky i svařák. Liberecká zahrada se přeměnila ve vánoční trh

Zdroj: Deník/Jiří Louda

Vánoční poutákZdroj: Redakce

Své vánoční příspěvky nám posílejte na mail vanoce@denik.cz. Nezapomeňte uvést celé své jméno a město či okres, v němž žijete. Děkujeme!