Hlasování o nejoblíbenější Alej roku 2023, do kterého se již zapojila široká veřejnost, odstartovalo na začátku listopadu. Hlasování probíhá na webu alejroku.cz, dosud však nebylo vidět, kolik hlasů jednotlivé aleje nasbíraly a jak si v soutěži vedou. To se dočasně změnilo a lidé se mohou podívat, jak si jejich oblíbená alej vede a případně pro ni sehnat další hlasy.

Stav hlasování bude viditelný do čtvrtka 18. ledna. Hlasování skončí 25. ledna, takže týden před ukončením hlasování nebudou počty hlasů opět vidět. Vítězná alej za celou Českou republiku i čtrnáct krajských vítězek tak budou určitě opět velkým překvapením.

Hlasovat v anketě může každý, ale pouze jednou. Pokud má být hlas platný, je nutné nejen vyplnit hlasovací formulář na webu alejroku.cz/2023 a odeslat ho, ale také potvrdit hlas na emailové adrese, kterou hlasující uvedl, kliknutím na odkaz. Teprve pak se hlas započítá.

V Libereckém kraji lidé nominovali pět aleji. Nejvíce hlasů měla k 10. lednu alej do lesoparku Na Sluneční u Muzea Cimrmanovy doby v Příchovicích na Jablonecku, pomyslné druhé místo zatím patří kaštanové aleji u Arnoltic na Liberecku a třetí aleji mezi Frýdlantem a Krásným Lesem, která ještě před pár dny vedla.

Cílem ankety Alej roku je přitáhnout zájem veřejnosti k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině. Anketa upozorňuje lidi na význam vzrostlých stromů, které jsou důležitou součástí našeho prostředí a přinášejí užitek lidem i volně žijícím živočichům.

Podívejte se: Ani mlha je nezastavila. Novoroční výstup na Ještěd zdolaly stovky odvážlivců

Novoroční výstup na Ještěd. | Video: Jiří Louda