V Liberci se sešli zástupci projektu 100 klimaticky neutrálních a chytrých měst do roku 2030. Mezi účastníky byli zástupci čtyř českých ministerstev a to zástupci ministerstva pro místní rozvoj, průmyslu a obchodu, životního prostředí, školství, mládeže a tělovýchovy. Dále zástupci Agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest, Technologické agentury ČR a dalších významných institucí, včetně evropské platformy NetZeroCities. Díky tomuto setkání mohli účastníci jednat o podpoře Liberce z národní i regionální úrovně a pracovat tak na tom město, aby se v budoucnu stalo klimaticky neutrálním.

„Schůzku jsme iniciovali proto, že jak my, tak i zástupci všech dotčených celostátních institucí a organizací, vnímáme, že Liberec je třeba začít intenzivně podporovat v jeho misi nejen na regionální, ale především také na národní úrovni,“ řekla náměstkyně primátora Šárka Prachařová.

Liberecká radnice. Ilustrační foto.
Korupční kauza v Liberci pozměnila koalici, ODS v ní skončila

Město Liberec je od roku 2022 členským městem EU mise 100 klimaticky neutrálních a chytrých měst do roku 2030. Tento projekt zavazuje město ke klimatické neutralitě a dává mu možnost získat takzvanou Mission Label, neboli určitou certifikaci města, která Liberci umožní čerpat další benefity. Cílem tohoto projektu je hledat nové způsoby řízení a propojování, ale především cesty ke snižování emisí. Včetně zapojení ostatních relevantních aktérů v rámci území města i celého regionu.

„Rádi bychom následovali příklad jiných evropských zemí a iniciovali vznik určité platformy, ale také jednoho kontaktního místa na národní úrovni, které by fungovalo jako meziresortní a komplexně dokázalo podpořit nejen nás, tedy průkopnické město Liberec, ale i další česká města, která budou cílit na klimatickou neutralitu,“ dodala Prachařová.

Během jednání byli účastníci poučeni o jednotlivých cílech EU mise 100 klimaticky neutrálních a chytrých měst do roku 2030 a způsobech, jak se může město Liberec na těchto cílech podílet. Od zástupců města také zazněla omezení a představa podpory od státu, ať už v podobě finanční nebo personální.

Ilustrační foto. Lidl.
Nákup v libereckém Lidlu skončil zásahem policie. Stížností se zabývá GIBS

„Klíčové je, aby Liberec mohl navýšit investice směřující například do komplexní renovace budov, budování obnovitelných zdrojů, ekologizaci dopravy a dalších projektů. Kromě financí město naráží i na různé legislativní a regulatorní bariéry, které se týkají zejména libereckých záměrů v rámci budování komunitní energetiky a větrných elektráren,” vysvětlila Prachařová.

V rámci setkání zástupci diskutovali také o aktivitách jednotlivých účastníků, mimo jiné například o tom, jak lze podpořit inovační ekosystém v Liberci. Ale i o možnostech vytvoření společných pilotních projektů, nebo jakými způsoby lze v Liberci otestovat nová, inovativní řešení a technologie. Představen byl i vznikající Sociální klimatický fond.

„Aktivně pracujeme na budování komunitní energetiky ve městě. A v rámci toho spolupracujeme s různými partnery, jako je například Teplárna Liberec nebo Technická univerzita v Liberci. Naším cílem je nyní nastavit dané společenství takovým způsobem, aby se komunitní energetika v budoucnu mohla adekvátně rozvíjet, růst,“ uvedl zastupitel města Vojtěch Prachař s tím, že takové společenství, řídící komunitní energetiku, by mělo vzniknout už k 1. září letošního roku.

Miroslav Scheiner z Ministerstva průmyslu a obchodu ČR seznámil město s možnostmi podpory Liberce v posílení jeho inovačního ekosystému a viditelnosti v ČR i EU, včetně pilotních projektů a zapojení do přeshraniční a mezinárodní spolupráce, a také s možností testování inovativních technologií, jako je například z Finska.

Efedrin našli policisté při rutinní kontrole.
Tři kila efedrinu objevili liberečtí policisté v autě, majiteli hrozí 12 let

Zástupci CzechInvestu zdůrazňovali význam soukromých firem, start-upů, ale i inovativních technických řešení, ke kterým má CzechInvest přístup, a která mohou liberecké firmy podpořit například v rámci ekologizace jejich výrobních procesů.

Zástupci Ministerstva pro místní rozvoj ČR zdůrazňovali nutnost, po vzoru jiných evropských států, vytvořit platformu pro česká města, které směřují ke klimatické neutralitě.

Účastníci aktuálního jednání mimo jiné konstatovali, že město Liberec má do budoucna velký potenciál sdílet svoje know-how a zkušenosti s dalšími českými městy.

Mohlo by vás zajímat: FOTO, VIDEO: V Liberci rozkvetly sakury, ulice se zahalily do růžové barvy

Zdroj: Martin Štefanov