Projekt, zahrnuje zapojení do systému Energy Performance Contracting (EPC). Díky tomu Liberec sníží energetickou náročnost těchto budov o přibližně 14 000 GJ ročně a produkci CO2 až o 33 %.

„Zároveň díky energetickému managementu, který tam bude po dobu 10 let, získáme záruky, že Liberec každý rok uspoří ve svém rozpočtu minimálně garantovaných 14 milionů,“ uvedla náměstkyně primátora Šárka Prachařová. „Současně využijeme zajímavou dotaci z operačního programu Životního prostředí a na 12 objektech, které splňují podmínky dotačního programu, uděláme řadu stavební úprav, nainstalujeme tam fotovoltaiky, elektronabíječky a další důležité úpravy," doplnila Prachařová.

Celkové náklady na přípravu a realizaci projektu dosáhnou 583 milionů korun, ale díky investicím a dotacím město ušetří během následujících 10 let desítky milionů.

Navzdory výhodám projektu EPC vyjádřilo několik zastupitelů nesouhlas. „Mrzí mě, že někteří kolegové zastupitelé, nedokázali uznat, že projekt EPC je pro Liberec výhodný a přinese mu spoustu úspor. Někteří kritici z řad opozičních zastupitelů navíc v tiskové zprávě pro média nesprávně interpretují čísla o celkových nákladech a skutečných dlouhodobých úsporách a výhodách projektu,“ uvedla Prachařová.

Liberec se také stal jedním z měst zapojených do EU mise 100 klimaticky neutrálních a chytrých měst. Ambicí města je stát se do roku 2030 klimaticky neutrálním a odolným, udržitelným a přívětivým městem, a projekt EPC je jedním z kroků k dosažení tohoto cíle.

Mohlo by vás zajímat: Stánkaři i motorová krása. Českodubské slavnosti nabídly bohatý program

Sraz veteránů v Českém Dubu. | Video: Jiří Louda