Zúčastnit se můžou děti přímo na náměstí a také online. „Novinku radnice nabídne veřejnosti během vánočních trhů na náměstí. V rámci tržnice na náměstí dostanou děti příležitost namalovat jednotlivé postavy a zvířata z vystaveného betlému. A to na speciální kartu, kterou získají přímo na místě,“ sdělila mluvčí magistrátu Jana Kodymová. Stáhnout kartu si mohou zájemci také elektronicky z webu www.trhyvliberci.cz.

Každý předškolák a školák, který se Betlémského malování s Ježíškem zúčastní, může během trhů ale i doma rozvinout svoji kreativitu a vytvořit vlastní výtvarné dílo. To může odevzdat přímo na místě nebo ho pošle dodatečně elektronicky. Všechny práce následně posoudí odborná porota, která na základě hlasování vybere tři nejlepší autory ve dvou oddělených kategoriích. „Zahajujeme tím zcela novou adventní tradici, která dětem připomíná symboliku Vánoc a adventního času, ale zároveň nabízí možnost rozvíjet svůj výtvarný talent a kreativitu,“ podotkl primátor Liberce Jaroslav Zámečník.

Simonův betlém v Zahradní ulici ve Frýdlantu.
Mechanický Simonův betlém ve Frýdlantu láká návštěvníky

V obou kategoriích – pro předškoláky a školáky - budou vyhlášeni a odměněni vždy tři nejlepší účastníci, kteří obdrží lákavé ceny. Celkem ale odborná porota vybere a ocení dvacet, respektive v každé z kategorií deset malých autorů. Těm pak radnice věnuje ceny, mezi nimiž nebudou chybět například produkty lokálních výrobců, nebo poukazy od poskytovatelů různých sportovních a volnočasových zážitků a aktivit.

„Chceme tak propojit několik pozitivních aktivit dohromady. Na jedné straně budou děti, jejich výtvarná dovednost, a také příležitost se díky ní více zajímat o adventní čas. Současně ale tytéž děti odměníme mimo jiné třeba tím, že je budeme motivovat ke sportování a jiným volnočasovým aktivitám. Zároveň podpoříme i lokální výrobce a provozovatele služeb,“ dodal Zámečník.