Projekt Centra vzdělanosti ale nová krajská vláda poslala k ledu a Liberec chce pozemek zpět. „Je to jedna z možností, že by městská tržnice vznikla v areálu výstaviště, konkrétně u zadního vchodu z Tržního náměstí. Máme to v plánu, tržnici rozhodně ve městě chceme,“ řekl na posledním zasedání městského zastupitelstva primátor Jiří Kittner.

Pozemek se vrátí městu

Město velice lukrativní pozemek prodalo kraji za částku vyšší než 60 milionů korun. Ve smlouvě však je v klauzule, která říká jasně, že v případě, pokud se projekt Centra vzdělanosti neuskuteční, vrátí město kraji peníze a pozemek získá zpět do svého vlastnictví. „Myslím si, že to nebude problém. Kraj je ochoten o takové možnosti jednat,“ uvedl pro Deník zástupce Libereckého kraje, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy a sportu Radek Cikl.

Areál je podle představitelů města Liberec také velmi vhodný pro bytovou zástavbu. Takový projekt by však vyžadoval změnu územního plánu.
Jedno je jisté. Městská tržnice Liberečanům chybí. Naposledy fungovala v lokalitě za Československou obchodní bankou, sloužit lidem však přestala na konci října. V květnu letošního roku zde má totiž vzniknout lezecké centrum.

„Byla to taková klasika. Každou sobotu brzy ráno jsem jezdila na tržnici pro čerstvou zeleninu, už od dob, kdy ještě fungovala za bývalým Čedokem,“ zavzpomínala již před časem nostalgicky Helena Hoření z Liberce s tím, že podle ní je sice zeleniny spousta v supermarketech, ale má pocit, že zde je množství na úkor kvality.

O tom, že se v Liberci neuskuteční dlouho chystaná megalomanská stavba, která měla spojit pět libereckých středních škol do jednoho místa, rozhodla nové sociálně–demokratické vedení Libereckého kraje, které stavbu kritizovalo již před volbami. „Rozhodli jsme se, že budeme raději opravovat a rekonstruovat současná sídla škol, kterých se projekt týkal,“ řekl minulý týden Deníku náměstek hejtmana Radek Cikl. Stavba si měla vyžádat přes miliardu korun.