„Hlavními důvody byla kvalita urbanismu a kvalita architektury,“ popsal Jiří Janďourek, který se v těchto dnech připravuje na nástup do funkce hlavního městského architekta.

Na nový projekt teď chce vedení města vyhlásit takzvanou vyzvanou architektonickou soutěž. Ta se od běžné soutěže liší tím, že jsou vyzvány jen vybrané týmy. Řešení podoby sběrného dvora by měly zpracovat tři architektonické kanceláře – Mjölk, Prokš Přikryl a Vojtěch Šrut. Každá z nich má obdržet honorář ve výši 80 tisíc korun, z jejich návrhů by pak měl v září vyjít ten vítězný.

„Byť se to nezdá, tak i sběrný dvůr by měl mít svou urbanistickou a architektonickou kvalitu. Měl by lépe zapadat do kontextu, jsou tam nějaké vazby, kolem vede nová cyklostezka,“ popsal Janďourek. Snahou je podle něj projekt také zlevnit. „Například místo budování protihlukové stěny chceme, aby protihlukovou stěnou by samotný dům,“ nastínil.

Park ve Vratislavicích prošel dalším zvelebováním.
Park ve Vratislavicích prošel dalším zvelebováním. Přibylo hřiště na pétanque

Kromě sběrného dvora má v areálu vzniknout také takzvaný RE-USE bazar, tedy místo, kam budou lidé moci přinést věci, které doma už nevyužijí, a naopak si odnést ty, které ještě upotřebí. Do budoucna tu město plánuje také postavit kompostárnu, která dnes v Liberci chybí. Na tu ale nyní nejsou vypsané žádné dotace, architekti tak ve svých projektech pouze nechají rezervu pro její možné umístění v budoucnu.

Se stavbou sběrného dvora a RE-USE bazaru se ale počítá už v příštím nebo přespříštím roce. „Vyprojektováno musí být do konce února, abychom stihli žádost o dotaci ze Státního fondu životního prostředí,“ připomněl primátor Jaroslav Zámečník (SLK). Bez dotací se totiž projekt za miliony neobejde, jen náklady na projektovou přípravu se mohou vyšplhat až na 1,7 milionu korun.

Vyhlášení soutěže se ale hned na začátku zadrhlo. Radní o záměru hlasovali na svém jednání minulé úterý, jenže neprošel. „Přičítám to tomu, že nás bylo tentokrát na radě pouze šest. V tu chvíli by museli být všichni pro,“ vysvětlil primátor.

To se ale nestalo, oba radní za nejmenší koaliční stranu, ODS, se totiž při hlasování zdrželi. „V tuto chvíli není ODS dostatečně přesvědčena o tom, že je efektivní investovat tak značné finanční prostředky do takového typu architektonické soutěže. Zohledňujeme přitom především možnou míru rizika nepřidělení dotace a nejistotu možnosti budoucího vybudování kompostárny v dané lokalitě,“ odpověděl na dotaz Deníku lídr občanských demokratů Petr Židek.

Podle Zámečníka ale budou radní o vypsání soutěže v nezměněné podobě hlasovat znovu, a to na svém pondělním mimořádném zasedání. Tam by už měla být účast a tím i šance na schválení vyšší.

Rekonstrukce náměstí v Jablonném v Podještědí.
FOTO: V Jablonném chystají proměnu zbytku náměstí, lidé ji mohou připomínkovat