Zákon od loňského léta umožňuje městům, aby si na svém území vytyčila problémové oblasti, kde už nadále nebude poskytován doplatek na bydlení. Tento doplatek vyplácí stát lidem v nouzi, leckdy se ale stává výnosným artiklem pro takzvané obchodníky s chudobou, kteří ubytovávají velké množství lidí v malých a nevyhovujících prostorách a zmíněné doplatky inkasují.

Města se s novou pravomocí vypořádala po svém, třeba Kladno se jako bezdoplatkové vyhlásilo celé, řada dalších vytipovala jednotlivé problémové lokality. Liberec se však k takovému kroku odhodlává úplně poprvé. „Považuji tento nástroj za mimořádný, určený pro mimořádné situace, kdy už nejsme schopni pracovat s jinými standardními nástroji sociální intervence,“ vysvětlil primátorův náměstek pro sociální oblast Ivan Langr.

Referendum. Ilustrační foto
I přes nedostatečný počet podpisů soud plebiscit vyhlásil, město podává stížnost

V problémové oblasti dnes podle něj působí terénní pracovníci, asistenti prevence kriminality i úředníci z různých odborů. „Práci nedělají špatně, není tam ale vůle ze strany klientů,“ připomněl náměstek Langr.

Problémy například s veřejným pořádkem proto neustávají. „Městská policie vyjíždí do Vojanovy ulice více než často,“ uvedli ve svém vyjádření strážníci. Podle statistik se v této lokalitě během loňského roku zabývali 26 přestupky, za letošek pak dalšími 19 přestupky. V objektu navíc neteče voda.

„Úřad práce tam vyplácení doplatku už pozastavil, nyní chceme tuto situaci zafixovat, aby se nezačal vyplácet zpětně,“ poznamenal náměstek Ivan Langr. Někteří obyvatelé se podle něj už nyní poohlížejí po jiném bydlení, město s nimi plánuje i nadále pracovat. „Část zapojíme do projektu Housing First, o část by se měla postarat státní správa,“ nastínil Langr.

Ilustrační foto
Přeplněné věznice na severu trápí nedostatek zaměstnanců

Celkově se jedná přibližně o dvacítku obyvatel v sedmi bytech v dané lokalitě. Radní v úterý schválili teprve žádost o vydání takzvaného opatření obecné povahy. To bude nejprve možné připomínkovat, teprve pak ho úřad vydá. Deník se pokusil kontaktovat i majitele objektu, nebyl však úspěšný.

V České republice se bezdoplatkové zóny nacházejí už ve zhruba třiceti městech. Jde především o sídla v Ústeckém a Moravskoslezském kraji. V Liberci se pak podle Langra nacházejí ještě minimálně dvě sociálně vyloučené lokality, kde už městu nezbývá jiný nástroj než zavedení bezdoplatkové zóny. O jaká místa jde, však prozatím neuvedl.

Ilustrační foto
Volební seriál Deníku pokračuje! Tentokrát představíme samotný Liberec