Pětatřicetiletý vysokoškolský pedagog a výzkumník Michal Trčka se v minulosti chopil příležitosti vypomáhat několik měsíců v jedné redakci, což ho přivedlo na myšlenku vydávání vlastního časopisu, který podle něj a jeho přátel v Česku chyběl. Se žádostí na ministerstvu kultury nejprve neuspěli, ale pomocnou ruku jim podala Technická univerzita v Liberci (TUL). „Dosáhli jsme i na menší podporu Státního fondu kultury, takže příběh má šťastný konec v podobě vydání prvního čísla a připravovaných dalších čtyř,“ popsal začátky vzniku dvouměsíčníku Academix, který je svými rozměry ideální ke čtení na cestách. 

Aktuálně zastává roli šéfredaktora, ale jelikož se revue teprve zaběhává, vypomáhá i s manažerskými aktivitami, zároveň je i oficiálně vydavatel. To se v nejbližší době změní založením spolku. „Cílem revue Academix je zpřístupnit akademické poznání od společenských přes přírodovědní až po technické obory, ale prostor věnujeme také krásné literatuře. To vše ve formě esejů,“ informoval Trčka, který zároveň působí na katedře filozofie Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL.

Každé číslo bude mít své hlavní téma a podtéma. Nebude chybět ani recenzní esejistika ve stylu zahraničních periodik typu London Review of Books na knihy z oblasti vědy a techniky, společenských a humanitních perspektiv, tuzemské a mezinárodní politiky a kultury.  

Hasiči testují nové služební stejnokroje.
Hasiči testují nové služební stejnokroje. Stvořili je na liberecké univerzitě

„Nehledáme čtenáře titulků a krátkých jednoduchých textů, ale někoho, kdo chce místo povrchního čtení stručného obsahu věnovat svůj čas poznávání širších souvislostí,“ zdůraznil s tím, že cílí hlavně na ty, kteří se nebojí číst a přemýšlet. Od druhého čísla bude proto hlavní tematická rubrika vycházet ve stylu diskusních textů nakladatelství Boston Review, kdy jeden autor publikuje esejistický text, a několik dalších potom komentuje jeho pozici, kterou v textu zastával. 

Každé číslo bude jiné, dojde i na Ukrajinu

Trčka se snaží organizovat pestrý mix osobností, jedinečný pro každé vydání. Druhé číslo se bude věnovat otázce zániku Západu. Jak sám Trčka zdůraznil, nepůjde jen o pouhé hořekování nad krizí, ale také hledání důkazů o opaku. „Dále se budeme zčásti věnovat širším souvislostem geopolitického konfliktu na Ukrajině, menší debata se zaměří i na takzvané kulturní války,“ upřesnil pedagog. 

Kreslením reaguje na dění na Ukrajině. Maluje skoro každý den nový obrázek.
Podívejte se. Své pocity z války na Ukrajině přenáší umělec do kreseb

V budoucnu bude časopis sloužit rovněž jako prostředek výzkumu současných trendů týkajících se digitalizace médií. Grafici a programátoři ze Studia Dipozitiv pro dvouměsíčník připravují redakční systém, který bude využívat strojového učení k automatizaci sazby. „Díky tomu by se mělo podařit snížit náklady. Zároveň doufáme, že v příštím roce nabídneme čtenářům novátorskou možnost individualizovaného tisku, ať už v podobě vlastního výběru některých rubrik nebo nastavení periodicity,“ uzavřel Trčka.