Matky samoživitelky, mladí lidé po skončení studia nebo rodiny s nižším příjmem mohou nově najít domov v bytovém domě v Žitavské ulici v Liberci. Po náročné roční rekonstrukci zde vzniklo jedenáct bytů, do kterých se první nájemníci nastěhují už v březnu. Podle náměstka primátora pro kulturu, školství, sociální věci a cestovní ruch Ivana Langra je zájem velký. Na nové bydlení se bylo podívat už 53 lidí.

„Nemůžu říct, jestli budou všichni splňovat podmínky,“ dodal Langr. Ty určuje poskytovatel dotace Ministerstvo pro místní rozvoj a jsou podle něj velmi specifické. „Například u čtyřčlenné rodiny musí být dva její členové v ekonomicky produktivním věku a nejlépe oba ekonomicky aktivní. Jejich příjem by ale neměl být vyšší než 30 800 korun,“ dodal dále Langr.

Pro získání bytu se posuzuje zejména příjem v období 12 kalendářních měsíců před uzavřením smlouvy, který nepřesáhl 0,6 násobek průměrné měsíční mzdy. „Smlouvy se budou uzavírat vždy na rok s možností opce,“ sdělil Langr. Průměrný nájem je podle něj zhruba 65 korun na metr čtvrteční podle velikosti bytu plus služby. Dům nabízí byty o velikosti 1+1 až 4+1. Jeho kapacita je asi 27 lůžek.

Podle primátora Liberce Jaroslava Zámečníka se měl dům z roku 1880 nedaleko hlavního nádraží původně zbourat. „Kolidoval s budoucím terminálem a parkovacím domem. Už minulé vedení ale rozhodlo, že se terminál i parkovací dům postaví v těsném sousedství,“ dodal primátor. „Nové byty budeme využívat pro zajištění dostupného bydlení pro lidi v aktuální bytové nouzi v ekonomicky aktivním věku, kteří buď nemají žádné nebo mají pouze nevyhovující bydlení,“ vysvětlil primátor.

Rekonstrukce proběhla v rámci projektu s názvem Sociální bydlení města Liberce Bytový dům F, který je spolufinancován Evropskou unií. Jeho rekonstrukce vyšla na 18,5 milionů. Město má v plánu opravit i další domy. „S přípravou tohoto projektu a dalších pěti domů jsme začali už v roce 2016, kdy jsme s každým nájemníkem všech šesti domů museli individuálně dojednat jeho přestěhování jinam. Bylo to velmi složité a trvalo nám to až na jednu výjimku celý rok. Zrekonstruovat prázdný dům už z tohoto pohledu bylo vlastně snadnou záležitost,“ poznamenal na závěr Langr.

Náklady na rekonstrukci všech šesti domů přesáhnou podle projektové manažerky Heleny Juraškové 100 milionů korun. V letošním roce by město mělo začít s opravou domu v Orlí ulici, kde vznikne 12 bytů.