Přes tři roky žije čtyřiatřicetiletý Jan ve vlastním čtyřpokojovém bytě, který se nachází v panelovém domě v centru Liberce. Po přestěhování od rodičů ale několik let bydlel v pronájmu v garsonce. „Měl jsem štěstí, byt jsem zdědil po babičce a v rodině jsme se domluvili, že ho zrekonstruujeme a nebudeme ho prodávat,“ svěřil se s tím, že si stejně musel vzít půjčku ve výši půl milionu korun. Využil překlenovací úvěr od stavební spořitelny a do roka by měl mít splaceno. „Jsem rád, že bydlím ve vlastním, můžu si byt zařizovat podle sebe a mám jistotu. Ale zároveň vím, že to v dnešní době není samozřejmost. Řada mých spolužáků z vysoké školy dosud bydlí v pronájmu,“ doplnil. Vítanou alternativou se stávají družstevní byty.

V krajském městě aktuálně pokračuje přeměna nevyužitého brownfieldu ve čtvrti Františkov, kde vzniká družstevní rodinné bydlení v projektu Zahrada Gallas. Výstavba družstevních bytových domů, kterých vyroste sedm, vychází z prvorepublikových činžovních vil typických pro Liberec. Domy budou maximálně šestipodlažní s nejvíce čtyřmi desítkami bytů. Projekt Zahrada Gallas staví společně Coop Development, Ungelt Partners, Stavební bytové družstvo Sever a Stavební bytové družstvo Praha. „Chceme postavit místo, které nebude žádným anonymním sídlištěm. Domy obklopí zahrada pro odpočinek místních obyvatel,“ zdůraznila Anna Ježková za Coop Development.

Ilustrační foto
Liberecký kraj je v kurzu. Míří sem na jarní prázdniny nejvíc lidí z republiky

Původně se počítalo s kombinací družstevního bydlení a bytů v osobním vlastnictví. Nakonec došlo ke změně a první fáze projektu, která čítá čtyři bytové objekty, bude družstevní. Dohromady vznikne 171 bytových jednotek. „Základní výhodou družstevní výstavby je, že zájemce o bydlení složí 20 procent kupní ceny družstevního podílu a zbytek je financování z úvěru družstva. Tedy nemusí řešit financování hypotékou,“ osvětlila Ježková.

Aktuálně je obsazena více než polovina bytů, a to převážně 1+kk a 2+kk. Projekt Zahrada Gallas přichází s takzvanou variabilitou bytů. Zájemci si tedy mohou koupit třeba dva menší byty a později je propojit, nebo naopak větší byt, který po nějaké době rozdělí a část například pronajmou. „Byty jsou vymyšlené tak, že je mohou jejich majitelé příčkami šikovně zmenšovat, zvětšovat i dělit. To je výhodné už při koupi a plánování různých životních situací,“ doplnila Ježková.

Nájemné vzrostlo až o 20 procent

Zvýšený zájem o pronájem evidují i realitní kanceláře. Podle Pavla Hály z Patria Reality je způsoben především vysokou inflací a s tím spojeným zvýšením úrokových sazeb hypoték. Výše nájemného u kvalitních bytů šla nahoru až o 20 procent. Z hlediska velikostí převažuje poptávka po bytech 1+1 a 2+kk. „Mladé páry či rodiny využívají jak hypoték, tak i pomoci se spolufinancováním kupní ceny ze strany rodiny. V případě nákupu bytu pro vlastní bydlení nyní většina zájemců vyčkává na snížení úrokových sazeb hypoték. Nicméně úrokové sazby hypoték jsou poloviční v porovnání s inflací, takže z tohoto hlediska jsou hypotéky pořád velice výhodné,“ sdělil realitní makléř. Obdobnou zkušenost má Radek Farkaš z Re/Max Gold. Klienti aktuálně poptávají menší a cenově dostupné byty.

Liberecký realitní makléř Jan Havič vidí za aktuální situací na trhu s nemovitostmi to, že kvůli výši sazeb hypotečních úvěrů vychází výhodněji nájemné než měsíční splátka hypotéky v případě koupě. „Největší zájem je o rodinné bydlení typu 3+kk a větší, které zájemci kupují na delší časový horizont a není pro ně tak zcela rozhodující výše úrokových sazeb. Vědí totiž, že aktuální výše sazeb je dočasnou záležitostí a po ukončení fixace si hypotéku refinancují s lepšími podmínkami,“ podotkl.

Cena každého vozidla včetně přístrojového vybavení se vyšplhala na pět milionů korun.
Záchranka Libereckého kraje hlásí posily. Do terénu vyjely nové sanity

Průměrná výše hypotéky v loňském roce se v Libereckém kraji pohybovala okolo tří milionů korun. Dopad rostoucí inflace, obavy z nárůstu cen energií i snížení dostupnosti hypotečních úvěrů jako důsledek regulačních opatření České národní banky se významně odrazily na růstu nejistoty obyvatel a poklesu zájmu o hypotéky. „V segmentu hypoték se výrazně projevilo očekávané ochlazení. Musíme však mít na paměti, že současnou situaci srovnáváme s rokem 2021, který byl v mnoha ohledech výjimečným. Úrokové míry dosáhly v minulém roce vysokých hodnot, dalo by se říct maxima. Pozvolný pokles by se mohl dostavit v druhé polovině roku 2023,“ sdělil generální ředitel Hypoteční banky Martin Vašek.

Pokles nových hypoték a snížení podílu nových hypotečních úvěrů o třetinu eviduje Česká spořitelna. „Od jara loňského roku registrujeme několikanásobně vyšší zájem o snižování nákladů na pořízení a provoz nemovitosti, zejména pokud jde o udržitelné financování bydlení, které zohledňuje současné ekologické trendy. V letošním roce očekáváme, že z celkového podílu nově uzavřených úvěrů by mohly pětinu tvořit úvěry na udržitelné bydlení,“ dodala šéfka hypotečních úvěrů v České spořitelně Petra Skrbková.