Vedení Městské policie Liberec totiž s počátkem května rozjelo projekt "Okrskář, strážník, kterého znáte", jímž chce podobného obrazu docílit.

„K činnosti okrskáře patří zejména dohled nad dodržováním veřejného pořádku, ochrana zdraví a majetku občana, snižování kriminality a řešení dlouhodobých problémů,“ přiblížila Daniela Bušková, tisková mluvčí liberecké městské policie.

Ladislav Krajčík, ředitel městské policie pak vysvětli, že cílem je přiblížení se lidem. „Městská policie by především měla lidem pomáhat. Chceme, aby okrskáři skutečně řešili problematiku jim svěřeného teritoria,“ upřesnil Krajčík s tím, že proto bude mít jeden okrsek na starosti právě pouze jeden strážník.

Ten bude ve své lokalitě lidem k dispozici i v momentě, kdy ve čtvrti nebude fyzicky přítomen. „Strážníci budou mít k dipozici i vizitky s číslem mobilního telefonu, na který se mohou občané kdykoliv obrátit. I když zrovna nebude ve službě, hovor bude přesměrován na městskou policii a buď řešen, nebo pokud to nebude neodkladné, bude strážníkovi předán vzkaz,“ popsal fungování Ladislav Krajčík.

Od počátku května navíc Liberec již sedm svých strážníků–okrskářů, kteří se starají o svůj úsek, má. „Ti mají na starosti Františkov–část Růžodolu I, Jeřáb–Horní Růžodol, Janův Důl–Karlinky, Horní–Dolní Hanychov, Rochlici, Vesec–Doubí a Vratislavice nad Nisou,“ vyjmenovala Bušková prozatímní seznam pokrytých čtvrtí.

Strážníci si budou podle informací Daniely Buškové sami plánovat své služby, a to na základě poznatků, kdy budou v ulicích nejvíce potřeba. „V ranních hodinách se zaměří předevšín na bezpečí dětí u škol a na přechodech, odpoledne například na pejskaře a večer pak na dobu konání diskoték,“ uvedla příklad Bušková. Navíc především na sídlišti v Rochlici budou dbát na správné parkování. „Samozřejmě se prioritně budou snažit řidičům domluvit, pokud však například opakovaně budou stát tak, že popeláři nebudou schopni vyvážet poplenice, mohou přijít na řadu botičky nebo i odtah,“ upozornil Ladislav Krajčík.

„Já budu ráda, když se tady sem tam někdo objeví a trochu to parkování zredukuje. Vždyť tady není možné kolikrát odpoledne projet s osobákem, natož aby tudy například projel sanitka,“ souhlasí s fungováním strážníků jedna z obyvatelek sídliště v Rochlici. Kromě parkování však v Rochlici budou řešit i problémy, se kterými se na ně obrátí senioři z Domova s pečovatelskou službou.

Liberecký deník ve spolupráci s Městskou policií Liberec pro vás chystají společný projekt, při kterém vás každý týden seznámí s jedním strážníkem–okrskářem, abyste měli představu, na koho se v případě nutnosti obracíte.