Hvězdné nebe nad hlavou, pod zadkem deka, v ruce kelímkové pivo a u někoho i cigareta. To jsou neodmyslitelné rekvizity, bez nichž si nikdo neumí představit návštěvu letního kina. A Liberečané si již brzy této atmosféry užijí dosytosti – Lidové sady na druhou půlku prázdnin přichystaly v altánu své zahrady letní promítání filmů.

Půjde sice o letní kino, ale ne tak, jak jej mnozí znají. Jak přiznává ředitel Lidových sadů Petr Vostřák, koupit či jen zapůjčit filmovou technologii, aby se dalo promítat z filmového pásu, by bylo neúměrně drahé. A proto se bude promítat z dataprojektoru.

„Projekce půjde přímo na filmové plátno, takže rozdíl bude minimální. Filmy máme zakoupené na DVD," upřesnil ředitel.

Ostatní propriety spojené s letním promítáním v přírodě ovšem zůstávají nezměněny. Plátno pořadatelé natáhnou mezi altánem, sedět se bude na přistavených lavičkách a židlích. Prodávat se bude točené pivo a k mání bude i další občerstvení. A vyzrát se má i na případný déšť.

„Pokud bude před začátkem promítání pršet, přesune se představení do Experimentálního studia Lidových sadů," vysvětluje Petr Vostřák.

Program letního kina je plný amerických hitů, ale i umělecky hodnotnějších a žánrových snímků. Jmenujme například Casablancu, Gran Torino nebo Bullitův případ. Blocbustery zastupuje Já, legenda, Dokonalý trik, Počátek nebo Mafiáni.

Na celé letní promítání, včetně tematického týdne s pohádkou, dostaly Lidové sady od liberecké radnice příspěvek 20 tisíc korun. Aby zůstaly nákladově alespoň na nule, bude se na jedno představení vybírat vstupné 50 korun. Kapacita hlediště je 250 míst, pořadatelé ale neočekávají, že by jich na jeden film přišlo tolik. Při předložení vstupenky ze Zoo Liberec bude cena vstupného snížena na 40 Kč. Ivan Langr, mluvčí zoo, pod níž Lidové sady spadají, pokládá vznik letního kina za dobrý nápad.

„Letní kino v Liberci citelně chybí a myslím si, že si za ty roky, kdy se v Lidových sadech přes léto promítá, našlo svůj stálý okruh příznivců," komentuje mluvčí. Připomeňme, že v minulosti se altán Lidových sadů měnil na letní kino vždy na týden o letních prázdninách. Letošní promítání od 20. července do 31. srpna bude tedy historicky nejdelší. Stálé letní kino v Liberci není už 20. rokem.