O projektu se na liberecké radnici mluví už několik let, připravovat ho začalo už minulé vedení. „Liberec plánuje umístit všechny tři provozy na městských pozemcích za areálem čistírny odpadních vod,“ připomněla liberecká mluvčí Jana Kodymová. Místo budoucího sběrného dvora bylo před několika lety částečně vyčištěno od sutí s obsahem azbestu a dalších demoličních odpadů.

Výstavba areálu se ale neobejde bez dotací, podle primátorova náměstka Jiřího Šolce totiž půjde o investici v řádu desítek milionů. „Přesné náklady se dozvíme z projektové dokumentace,“ řekl Šolc.

Dokumentace už je rozpracovaná, na základě memoranda s městem na ní začala pracovat společnost FCC. Od ní ale rozdělaný dokument město za 363 tisíc korun koupí a v přípravě bude pokračovat samo. Podle Šolce je pravděpodobné, že Liberec pak požádá i o dotaci. Kdo bude areál spravovat, zda město či například právě společnost FCC, jež v Liberci spravuje sběrný dvůr v Ampérově ulici, se ještě uvidí.

Nový seriál Naše školka
Naše školka: Ve středu představíme děti z liberecké MŠ Sluníčko

Kromě sběrného dvora v Ampérově ulici v Liberci funguje ještě několik dalších, menších sběrných míst. Kompostárna se zde ale nenachází žádná, bioodpad se tak musí odvážet mimo Liberec, například do Mimoně nebo Turnova. Podle projektu má mít kompostárna dostatečnou kapacitu 2500 tun ročně.

„Takové množství by postačilo na zapracování bioodpadu sváženého z celého města a pokosených travních porostů z ploch veřejné zeleně,“ upozornila mluvčí Kodymová.

Biologicky rozložitelný odpad tvoří podle statistik zhruba třetinu obsahu našich popelnic. Ekologové ale jeho skládkování nebo spalování označují za plýtvání živinami, které následně chybějí v půdě.

WTF?! Ilustrační foto.
Liberecký festival WTF?! nabídne komedie i kabaret

DALŠÍCH TISÍC PRO LIDI

V Liberci je aktuálně rozmístěno přes tři tisíce hnědých popelnic určených právě na vyhazování biologického odpadu. Kromě toho radnice Liberečanům poskytuje také domácí kompostéry. Jen v letošním roce jich chce nakoupit a následně zapůjčit obyvatelům další tisícovku.

V areálu chystaného sběrného dvora v Růžodole má být novinkou také takzvaný re-use (znovuvyužitelný) bazar, který má zabránit zbytečnému vyhazování věcí, jako jsou domácí spotřebiče, nábytek, knihy a podobně. „Lidé často vyhazují věci jen proto, že pro ně nemají upotřebení. Jde ale o předměty, které ještě mohou najít využití u někoho jiného. Re-use bazar je místo, kam tyto věci přivezete a odkud si je někdo jiný může odvézt,“ vysvětlil Šolc.

Podle náměstka by se dvůr, kompostárna i bazar mohly začít stavět už v příštím roce, hotovo by pak mohlo být v tom následujícím.

Šimonovice
Šimonovice získaly dotaci na školku, Hejnice na verdikt stále čekají