Po roce tři z nich odešli od libereckého okresního soudu s podmíněnými tresty za výtržnictví a pokus o ublížení na zdraví, jeden mladistvý si vysloužil trest v podobě obecně prospěšných prací. Podle určitých svědectví napadali útočníci děti a mládežníky po Liberci a v okolí opakovaně, svoje brutální řádění si natáčeli na mobil a sdíleli na sociálních sítích.

„Teprve až loňský útok a veřejný tlak ale způsobil, že vyšetřování bylo dotaženo do konce. Tresty by mohly mít alespoň určitý odstrašující charakter, ale na druhou stranu je nutné říci, že se může jednat o špičku ledovce,“ řekl náměstek primátora pro školství Ivan Langr

Podle něj ze záběrů, které i policie měla k dispozici, může relevantně vyplývat, že se jednalo o organizovanou skupinu s vnitřní hierarchií, tedy gang. Jak sám zdůraznil, podobně brutální útoky dětí na své vrstevníky jsou nejen na území města Liberec absolutně neakceptovatelné a je nutné je vyšetřovat s maximální detailností a trestat neméně přísně. „Policie zároveň přislíbila, že bude více dbát na prevenci a zvýší kontrolu pohostinských a zábavních podniků, které podle ní měly s útoky určitou příčinnou souvislost,“ doplnil s tím, že zatím soudní tresty i prevence fungují.

Kamioňák řídil pod vlivem alkoholu. Ilustrační foto.
Z Polska rovnou do cely. Kamioňák v Hrádku nadýchal po poledni skoro dvě promile

Se řáděním grázlů se potýkal sousední Jablonec nad Nisou, skupinky mladistvých napadly své vrstevníky i dospělé obyvatele. Jablonecká policie jen v květnu přijala pět oznámení o útocích skupinky. Nezletilí rváči skončili taktéž před okresním soudem v Jablonci nad Nisou, který jim udělil tresty v podobě výchovných povinností. „Jedná se třeba o mytí nádobí ve školní jídelně, úklid budov nebo venkovních prostor, jednoduché zahradní úklidové práce,“ uvedl mluvčí jabloneckého soudu Jaroslav Kneř s tím, že jde v průměru o 10 až 20 hodin, které musejí nezletilí „odpracovat“.

Trest si v Jablonci vyslechlo 19 dětí a mladistvých. Na výtržníky, kteří jsou všichni mladší 15 let, dohlíží probační a mediační služba, která také spolupracuje s rodiči. Rozsudek ale u části veřejnosti vyvolal rozčarování a zklamání. „Věřil jsem alespoň v částečnou spravedlnost. Naše justice mě bohužel zbavila veškerého zbytku iluzí,“ dodal Jiří Pešat, jedna z hlavních postav aktivity Jablonec – město proti násilí.

Mohlo by vás zajímat: Partička mužů zbila taxikáře v centru Liberce. Skončil na ambulanci

Zdroj: KŘP LK