Do slavného skladatele se převtělil český herec Václav Neužil, který v minulosti za ztvárnění Emila Zátopka získal filmové ocenění Český lev. Jak sám přiznal, příprava na roli byla jak nutná, tak i lákavá. Existuje spousta pramenů o této osobnosti a možností navštívit města s ní spjatá.

„Nejvíce mi dal ale poslech jeho hudby. Pokud si odmyslím klasickou hereckou přípravu, kdy se učím roli, tak jsem hodně času strávil tak, že jsem si dal sluchátka, pustil si Mou vlast a šel jsem do lesa a byl jsem sám jen s hudbou. Tím jsem se dostal tomuto hudebnímu skladateli pod kůži,“ svěřuje se Deníku během natáčecí pauzy herec, který v dětství hrál přibližně dvanáct let na klavír, takže má k vážné hudbě vztah.

Jak Bedřich Smetana, tak i Emil Zátopek patří k významným postavám české historie. „Jsem za to vděčný. Ta rozmanitost, která se tím nabízí, je pro herce skvělá,“ dodává Václav Neužil.

Ztvárňuje Smetanu v době, kdy skladatel v sobě odhalil češství a pocit národní hrdosti. Sám Neužil se přiznal, že patriotismus tak, jak ho vnímáme, v sobě nikdy moc nepociťoval. Jak ale stárne, tak cítí potřebu mít ukotvení. „Kdybych tuhle roli dostal před deseti lety, tak bych zrovna otázku češství neodkázal moc uchopit a pochopit. Ta situace v druhé polovině 19. století byla absolutně jiná a veškerá kulturní obec nemohla bez zapáleného češství věnovat se národu a umění,“ osvětluje s tím, že Smetanu většina z nás zná ze školy v podobě kamenné busty či jako toho kulturního velikána. „Je dobré si uvědomit, že když hrajete někoho, kdo existoval a kdo se stal později velikánem, že to je hlavně jenom člověk. Musíte hrát toho normálního chlapa, který měl své potřeby, touhy dobré i špatné vlastnosti,“ zdůrazňuje držitel Českého lva.

Vychází kniha Toulání po pražcích.
Nádražky jsou klenoty železnice. Okořeňují cesty vlakem, říká liberecký „tulák“

Rok 2024 je navíc na jubilea skladatelů pocházejících z českých zemí či na tomto území působících bohatý. Rok české hudby a projekt Smetana 200 přichází s otevřeným konceptem, tedy nejen kulturními podniky pro určitou exkluzivní, uzavřenou skupinu lidí, ale pro celou společnost. Současně představuje český příspěvek mezinárodnímu společenství.

Ostatně i dílo Bedřicha Smetany bude prezentováno v evropském a světovém kontextu. „Máme velkou radost, že se do projektu zapojují velké i menší instituce a pořadatelé napříč celou republikou. Nejedná se pouze o hudební akce, jsem v kontaktu i s muzei, divadly, školami a amatérskými spolky. Velké smetanovské přehlídky chystají vedle Smetanovy Litomyšle také operní domy v Ostravě a Plzni a k výročí se připojují pražské i regionální festivaly,“ informuje koordinátor Roku české hudby a projektu Smetana 200 Marek Šulc.

Liberec si filmaři velmi oblíbili, v minulosti se na náměstí procházel Sigmund Freud, na radnici řečnila Milada Horáková a vzduchem se proháněl Spider-Man. Natáčel se tu i seriál Zrádci či Carnival Row, kde hlavní role ztvárnili Orlando Bloom a Cara Delevingne. V řadě historických filmů se mihlo i liberecké vlakové nádraží.