Rada města navíc schválila změnu zadávací dokumentace na rekonstrukci bazénu v reakci na námitku od jednoho z uchazečů. „Abychom vyšli vstříc a zabránili podání k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, tak jsme drobným způsobem doupravili zadávací dokumentaci,“ sdělil náměstek primátora pro majetkovou správu, sport a sportovní infrastrukturu Petr Židek (ODS). Soutěž tak potrvá až do 6. února.

Námitka se týkala bazénového technologa, protože ze zadávací dokumentace vypadlo, že technolog musí být autorizovaný inženýr. Další změna se týká pozic tří techniků. „Pokud někdo nebude mít tyto tři pozice jednotlivě, může je dodat jedním člověkem, který splňuje všechny požadavky těch tří pozic," dodal Židek.

Podle opozice byly požadavky na kvalifikaci personálu stavební firmy napadány uchazeči ve výběrovém řízení od samotného počátku. „Už v září jsem upozorňoval v komisi pro veřejné zakázky, že jsou zde velice závažné pochybnosti ohledně toho, jak byly kvalifikační požadavky nastaveny. Následně, až v říjnu, konečně zareagovala rada města a zadávací podmínky upravila,“ vysvětlil opoziční zastupitel Jindřich Felcman (Liberec otevřený lidem).

Je názoru, že zadávací dokumentace byla náměstkem primátora pro majetkovou správu, sport a sportovní infrastrukturu naprosto netransparentně vypracována, a proto došlo k enormnímu zdržení. „Za celou dobu jsem od něj nedostal jasnou odpověď, kdo konkrétně velmi specifické kvalifikační požadavky formuloval, zda byly použity jako vzor nějaké jiné zadávací dokumentace, zda byl proveden průzkum trhu, ve kterém se možnosti stavebních firem ověřili,“ doplnil.

Plavecký bazén v Liberci, současný stav.
Výběr na zhotovitele bazénu se protáhne. Město si plánuje na rekonstrukci půjčit

Židek už v minulosti zdůraznil, že cílem je na základě dobře připravené zadávací dokumentace vybrat takového dodavatele, který zrekonstruuje bazén v perfektní kvalitě. Aby po své rekonstrukci sloužil návštěvníkům dalších třicet, čtyřicet let. „Podle toho, co se děje na stavebním trhu, si troufnu říci, že cena bude o desítky milionů nižší než je předpoklad,“ podotkl náměstek primátora.

Nadále tak platí, že bazén bude otevřen do konce března příštího roku. Další kroky se budou odvíjet od nutné odstávky z důvodu rekonstrukce horkovodů teplárny v rámci projektu GreenNet II. „Teoreticky se může stát, že se otevření ještě prodlouží. Nicméně v okamžiku, kdy nebudou fungovat dodávky tepla, nemůže být bazén v provozu,“ osvětlil.

Jak řekl Deníku jednatel městské společnosti Bazén Liberec Robert Korselt, po technické stránce je bazén provozuschopný i po oddálení uzavření. Podařilo se domluvit i se zaměstnanci, kteří měli smlouvu na dobu určitou a dlouhodobě věděli, že dojde k uzavření. „Více jak 90 % zaměstnanců nám řeklo, že je ochotno na ty tři měsíce zůstat. Obdobná situace je i s dodavateli,“ informoval Korselt.

Ten doufá, že po rekonstrukci se podaří snížit provozní náklady bazénu. Ty se pohybují zhruba ve výši 100 milionů ročně a zhruba polovinu si na sebe plavecký areál vydělá. „Před koronavirovou epidemií chodilo ročně 300 až 350 tisíc návštěvníků, letos jich máme přes 500 tisíc,“ dodal s tím, že návštěvnost roste.

Plavecký bazén v Liberci, současný stav.
Zastupitelé schválili modernizaci libereckého bazénu, část opozice byla proti

Modernizaci libereckého bazénu, která se podle odhadů vyšplhala přes miliardu korun, odsouhlasilo letos zastupitelstvo. Pro se vyslovilo 26 zastupitelů, čtyři se zdrželi a pět jich bylo proti. Rekonstrukce uzavře bazén na dva roky. Původní objekt plaveckého bazénu je v havarijním stavu a průběžně se objevují problémy provozní i legislativní.

Historie libereckého bazénu sahá do 80. let minulého století. Dodnes se zachovala i většina interiéru nebo jeho prvků, třeba typická červená mozaika, která je i na lavičkách na sluneční louce. Hodně věcí je vyrobených na míru stavbě, původní jsou třeba typické lavice a obklady ve vstupní hale bazénu. Od roku 2012 má bazén v Liberci přístavbu s novým bazénem a atrakcemi, avšak je na pokraji životnosti a jde o energeticky velmi náročný provoz.