Důvodem současných problémů je podle tiskové mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy Soni Hendrychové značný nárůst požadavků na nová připojení k síti v posledních letech. „V severočeském regionu naši technici připojili za loňský rok 1360 nových odběrných míst, což je oproti roku 2006 nárůst o téměř třináct procent,“ podotkla Hendrychová.

Nárůst požadavků podle ní zavinila především vysoká stavební aktivita, hospodářský růst a podnikatelský rozvoj. V Liberci se v uplynulém období rozšiřovaly průmyslové zóny a stavěla nová obchodní a zábavní centra. Další tři obří obchodní centra se v současné době budují přímo v centru krajského města. Na jeho okraji navíc dochází k rozšiřování obchodního komplexu Nisa. Pozvolna také dochází k rozmachu výstavby bytů a rodinných domů. „S problémem souvisí i fakt, že neustále rostou nároky lidí na vybavenost domácností elektrickými spotřebiči,“ dodala Soňa Hendrychová.

V Liberci v minulém roce připojili energetici šest bytových domů v Harcově, dalších pět v Rochlicích, dva ve Vratislavicích a čtyři v lokalitě Zelené údolí. Tam připojili také devatenáct rodinných domů. Stavební boom zasáhl kromě Liberce i sousední Stráž nad Nisou, kde došlo k připojení více než devadesáti rodinných domů. „Co se týče Jablonecka, připojovalo se především v lokalitě Proseč a také polyfunkční dům ve Dvorské ulici,“ informovala mluvčí.

Nedostatku elektrické energie, který může v budoucnu nastat, se obávají především investoři, kteří v oblasti realizují nebo chtějí realizovat své stavební projekty. Investoři považují aktuální situaci okolo nedostatku elektrické energie za problém, který se může odrazit na budoucím rozvoji obou měst. „Myslím si, že je to opravdu vážný problém. Každý, kdo se pohybuje v této branži, už si musel všimnout, že ČEZ začíná poněkud váhat s uzavíráním nových smluv, zejména u větších a na spotřebu elektrické energie náročnějších objektů,“ řekl Deníku zástupce investora, jehož jméno si nepřál zveřejnit.

Skupina ČEZ už se potenciálním problémem zabývá, realizace nutných investic jak v Liberci, tak v Jablonci nad Nisou, však bude finančně náročná a neproběhne ze dne na den. Velmi nákladné investice budou muset proběhnout zejména ve městě pod Ještědem. „Řešením problémové situace města Liberec je realizace rozsáhlých výměn městských kabelových vedení vysokého napětí za 1,1 miliardy korun,“ řekla Deníku mluvčí ČEZu Soňa Hendrychová. Za dalších osmdesát milionů korun pak dojde k vybudování nového dvojvedení Bezděčín – Šimonovice.

V Jablonci by měla problémy vyřešit stavba nové transformační stanice za 150 milionů korun. Tu se energetici snaží vybudovat již od roku 2001, od té doby se však stále projektuje. „Je tam několik komplikací, například problematika trasy vrchního vedení, nesouhlasy vlastníků pozemků a obcí, a podobně,“ vysvětlila Hendrychová.

Částečně situaci zlepší už do konce letošního roku investice ve výši 73 milionů korun, která upraví zařízení distribuční soustavy tak, aby došlo ke zkapacitnění sítě. „Kdy ke všem nutným investicím dojde, však zatím nemůžu upřesnit, protože jsou vázány stavebními řízeními. Předpokládáme však, že k nim dojde v nejbližších letech,“ uzavřela mluvčí společnosti ČEZ Soňa Hendrychová.