Důvěra mezi pacientem a lékařem je vždy důležitá. O to víc to platí u zákroku, kdy lékař rozčtvrtí a vyjme panenku z lidského oka, kterou nahradí implantátem. I přes skutečnost, že se v Liberci čeká na operaci šedého zákalu přibližně tři měsíce, velká část pacientů jezdí raději do nemocnic vzdálených i sto kilometrů.
Mikrooperace oka stály v ústraní
Podle generálního ředitele Krajské nemocnice Liberec Luďka Nečesaného skutečně nemocnice nebyla v této oblasti na nejvyšší úrovni. „V žádném případě to neříkám jako kritiku, ale je pravdou, že oftalmologie byla v liberecké nemocnici takříkajíc v ústraní,“ přiznal generální ředitel nemocnice.
Vedle nejnovější techniky, která je pro operace očí k dispozici, nebyly ani žádné kvalifikační programy, které by napomáhaly dalšímu vzdělávání lékařů a obecně zdravotního personálu na tomto oddělení.
Stagnace by byl konec očního
Management nemocnice se v této situaci rozhodl jednat. „Místní oftalmologie potřebuje vystoupat na úroveň standardů, které očekávám od krajské nemocnice. To je minimální podmínka,“ uvedl ředitel.
„Ve spolupráci s Ústřední vojenskou nemocnicí v Praze jsme právě nyní spustili projekt, na jehož konci je špičkové oftalmologické oddělení, kde se budou provádět nejen mikrochirurgické operace očí, ale samozřejmě vysoká kvalita přitáhne také zájemce o komerční kosmetickou mikrochirurgii, která je v této oblasti velice žádaná,“ předeslal Luděk Nečesaný.
Pražští chirurgové operují v Liberci
Nemocnice zakoupila za čtyři miliony korun nejnovější přístroj určený pro operace očí a zároveň s ním již od úterý nastupují střídavě do Krajské nemocnice v Liberci specializovaní lékaři Ústřední vojenské nemocnice. Jejich cílem je vytvořit na místním oddělení špičkový tým profesionálů, který získá i certifikace jako vzdělávací místo pro lékaře.
To na páteční tiskové konferenci potvrdili také lékaři vojenské nemocnice. „Je to pro nás výzva, které jsme se rádi zhostili,“ uvedl oftalmolog Ústřední vojenské nemocnice Pavel Němec. „Projekt tohoto typu je pro nás první. Samozřejmě využijeme podpory a úzké spolupráce odborných lékařských společností,“ dodal lékař Ústřední vojenské nemocnice v Praze.
Co se nyní bude dít s očním oddělením?
Přítomní zástupci obou stran vysvětlili další postup. „Špatnou pověst tohoto oddělení a s ní odliv pacientů, chce proměnit v opak. Za pomoci uznávaných kapacit z oboru vytvoříme specializované týmy lékařů a sester. Programem vyšších kvalifikací dosáhneme koordinace při léčbě pacienta a s tím i vyšší kvality léčby a postupů,“ sdělil generální ředitel Krajské nemocnice v Liberci Luděk Nečesaný.
Mikrooperace, které zajistí, že pacient už nemusí nosit brýle, operace šedého zákalu, kdy pacient odchází po pár hodinách z nemocnice domů, kosmetické operace, edukační činnost a navýšení počtu operací o více než sto procent, to vše a mnohem více jsou cíle, kterým také dala důvěru Všeobecná zdravotní pojišťovna.
„Pojišťovna nám dala naprosto volný prostor pro tuto razantní změnu. Také ona si plně uvědomuje, že co není kvalitní, nemá žádnou hodnotu,“ doplnil ředitel.