To, co z ní dělá unikát, je elektronika ukrytá v zadní kapse cyklisty a speciální LED diody na ramenou a zádech cyklisty, které po stisknutí ovládacího tlačítka na řidítkách signalizují změny směru a automaticky se rozsvítí při zabrzdění. Podle vedoucího katedry oděvnictví a autora užitného návrhu docenta Antonína Havelky by měla výrazně zvýšit bezpečnost cyklistů. Ročně jich na našich silnicích zemře sedmdesát.Česká novinka se veřejnosti poprvé představí na prestižním cyklistickém veletrhu letos v srpnu v Německu. „Sériovou výrobu zahájíme v příštím roce. Vyrábět se bude i verze pro děti," potvrdil Josef Filip, jednatel společnosti Kalas Sportswear, který se jako největší český výrobce sportovního oblečení, který mimochodem obléká i naše olympioniky, nápadu liberecké univerzity ujal.

Cenu „chytré bundy" zatím výrobce neprozradil. Jak ale zaznělo na tiskové konferenci, určitě by měla být dostupná pro co nejširší veřejnost. Elektronické součásti se dají lehce odejmout, oděvu tak neuškodí praní a běžná údržba.

„Pokud se nebudeme bát inovativních řešení, pak se nemusíme obávat ani asijské či jiné konkurence," doplnil Milan Baxa z firmy Applycon, která se společně s libereckým Elitronicem a na základě dlouhodobé spolupráce s fakultou podílela na vývoji elektronické části oděvu.

„Textilní průmysl není mrtvou záležitostí. Vývoj inteligentních a smart technologií jasně naznačují, že má budoucnost," tvrdí děkan Textilní fakulty TUL Aleš Linka.

Liberecká univerzita chystá v dohledné době další převratné novinky. Například membránovou tkaninu, která svými vlastnostmi překoná všechny dosud užívané. Spolupracuje také na vývoji speciálních oděvů pro armádu.