Elektronickou aukci elektřiny a plynu připravují i v Liberci a Turnově.

Do 29. května se mohou lidé přihlásit do prvního kola, samotná aukce se uskuteční koncem června, řekl ČTK chrastavský starosta Michael Canov.

To ve Frýdlantu už příjem přihlášek do prvního kola aukce ukončili. Přihlásilo se 190 domácností.

Aukce se uskuteční už 27. května. Tamní radnice se rozhodla nabídnout lidem možnost nakoupit levněji energie poté, co sama při podobném nákupu elektřiny pro město, příspěvkové organizace i teplárenskou společnost ušetřila půl milionu a náklady snížila o 38 procent.

„Aukci pro nás zajišťovala firma eCENTRE a ta přišla s nabídkou uspořádat aukci i pro domácnosti," řekl ČTK starosta Dan Ramzer. Radnice podle něj jen poskytla prostory, vše ostatní zajistila firma sama.

„Princip je jednoduchý sdružíme co největší počet domácností a tím dostatečně velký objem energií, o který pak dodavatelé elektřiny a zemního plynu soutěží v elektronické aukci. Pro domácnosti je tato služba zdarma. Navíc pokud pro některé z domácností nevysoutěžíme v e-aukci výhodnější ceny, není občan povinen uzavřít smlouvu s vítězným dodavatelem," vysvětlil ředitel společnosti eCENTRE Vítězslav Grygar.

V příštích týdnech a měsících uspořádá eCENTRE elektronické aukce pro více než 100 dalších měst a obcí v celé České republice.

K registraci do těchto aukcí stačí lidem přinést smlouvu se stávajícím dodavatelem, včetně všech dodatků a obchodních podmínek, a poslední roční vyúčtování spotřeby elektrické energie nebo zemního plynu.