Zoo Liberec čekala na mláďata ohrožených levhartů čínských patnáct let, poslední jedinci se narodili v roce 2007. Předchozímu chovnému páru se narodila rovnou trojčata. Rodiči současných koťat jsou dvanáctiletý samec, který v zoo pod Ještědem pobývá od roku 2011, a šestiletá samice původem z německé Zoo Magdeburg. Ta do Liberce přicestovala před dvěma lety.

„Levharti čínští žijí i ve volné přírodě osamoceně a o mláďata se stará výhradně matka. Přestože je naše samice nezkušená, navíc velice senzitivní prvorodička, péči o dvojčata zvládá naprosto perfektně a koťata prospívají,“ sdělil vedoucí úseku šelem Petr Honc. Pohlaví nových přírůstků zatím neznají. První rychlou veterinární kontrolu a vakcinaci mláďat provedou až na osmi týdnech věku.

Zoologická zahrada v Liberci
Letní sezona začala. Návštěvnosti v regionu loni kralovala liberecká zoo

Levhart čínský patří mezi silně ohrožený druh, proto je každý úspěšný odchov pro záchranu celého druhu důležitý. V současné době je populace levhartů čínských v evropských zoologických zahradách velmi malá a čítá pouze 43 jedinců. „Mláďata se za poslední rok narodila pouze v Liberci a v dánské zoo Ebeltoft. Náš samec je navíc geneticky velmi cenný, a tak budou v případě úspěšného odchovu naše koťata pro posílení populace levhartů čínských velkým přínosem,“ zdůraznil ředitel liberecké zoo David Nejedlo.

V České republice jsou tato zvířata k vidění právě jen v městě pod Ještědem a v Zoologické a botanické zahradě města Plzeň.

Zoo Liberec
Zoologická zahrada představuje lidem své plány, prohlédněte si je na plotě

Pavilon levhartů by se měl dočkat kompletní rekonstrukce včetně výstavby nové rozlehlé venkovní expozice v doposud nevyužitém údolí ležícím bezprostředně vedle současného pavilonu. Letos plánují vypracovat projektovou dokumentaci a do dvou let by rádi začali se stavbou a samotnou rekonstrukcí. „Jdeme dvěma souběžnými cestami. Jednak projektujeme a budeme postupně realizovat opravy nebo novostavby pavilonů, které zůstanou, a nedotkne se jich nový projekt na rozšíření zahrady. A také začala pracovat odborná skupina, která bude chystat architektonickou soutěž na rozvojové území a provázání se stávající zahradou,“ dodala Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch.