Benefiční koncert Mosty Frýdlantsko měl hvězdnou účast. Na pódiu, které na náměstí už zůstalo a odehraje se něm řada představení Valdštejnských slavností, se vystřídala taková jména jako František Nedvěd se skupinou Tiebreak, skupina Hradišťan, Vltavín a Chodská vlna.
„Jsem velmi rád, že se benefiční koncert podařilo znovu uspořádat. Na podobné akci jsme se měli setkat už v září minulého roku, ale počasí a voda tomu chtěla jinak. Lidé si zaslouží přijít na jiné myšlenky, odpočinout si a trochu relaxovat u hezké české muziky,“ vysvětlil velkorysou akci starosta Frýdlantu Dan Ramzer.
Na povodeň, která poznamenala tvář Frýdlantska, se vzpomínalo i mezi jednotlivými výstupy. Asi nejvíce zaujal sestřih videí z dne povodně z Frýdlantu, Dětřichova, Hejnic a Heřmanic. Umocněna byla nesmírně působivou hudbou, kterou složil teprve šestnáctiletý Lukáš Janata z Raspenavy, student ZUŠ v Jabloňové ulici v Liberci. Při této produkci přítomným naskakovala husí kůže a sem tam ukápla i nějaká slza. A aby také ne, vždyť většina z nich povodeň zažila na vlastní kůži, a to včetně starostů zmíněných obcí a jejich kolegy Canova ze stejně postižené Chrastavy.
Koncert moderoval Lukáš Váňa, kterému nezkazil náladu ani déšť. Na nepřízeň počasí jsou sice místní zvyklí, poklona ovšem patří nejen jim, ale i kapele Chodská vlna. Ta se akčně přesunula do vestibulu radnice, kde vyhrávala téměř do půlnoci. Vydrželo jen pár desítek skalních posluchačů, o to byla ale atmosféra srdečnější. „Jsou super, jsou skvělí,“ zněly spontánní ohlasy na jejich výkon.
Benefiční koncert Mosty pro Frýdlantsko byl předskokanem Valdštejnských slavností, které začínají právě dnes. Na jejich přípravě se podílely desítky dobrovolníků z Frýdlantska. Organizátoři očekávají podobný nával jako v minulých letech, kdy na slavnosti přijelo kolem 30 tisíc návštěvníků.
Jejich vůbec první ročník se konal v roce tří stého výročí zavraždění Albrechta z Valdštejna, který zdejší panství vlastnit v 17. století. Oslavy v roce 1934 určily duch slavností, který se nese dodnes – průvody valdštejnských ozbrojených jednotek, pochodňový průvod, bohatý kulturní program a stánky, v nichž se neprodávají cetky, nýbrž řemeslné výrobky a pravé české dobroty.