Navíc je festival skotských tradic, dobré muziky, jídla a samozřejmě pití, už po osmé spojen s ochutnávkou té nejlepší whisky, jakou světu skotská Vysočina dala. „Už mám připravených pár specialit, které ještě nikdo neochutnal,“ slibuje jeden z našich předních znalců tradičního skotského nápoje.

Stánek s whisky, který bývá tradičně v obležení mlsných jícnů a nosů, ale zdaleka nebude tou hlavní peckou, kterou letošní, magickými osmičkami ozdobený ročník překvapí. „Hlavní hudební hvězdou bude slavná skotská kapela Peatbog Faeries.  O její účast usiluju už asi šest let a konečně se to povedlo. Sám se na těším jak malej kluk,“ dodává Rout. Kapela je totiž dokonalou fúzí moderní elektronické hudby a tradičních skotských nástrojů, jakými jsou housle a dudy. „Jen na jejich koncerty v Německu přijíždí pravidelně kolem pěti tisíc návštěvníků. No uvidíte sami, že je to neskutečný nářez,“ slibuje.

Ze Skotska bude i další kapela z mnoha, které budou od rána hrát na hlavním pódiu sychrovského parku. „Kapela Hecla, je považovaná za teprve vycházející hvězdu skotské hudby,” přiblížil Rout.  Obě vystoupí v rámci hlavního večerního programu od 20 hodin, který krátce po půlnoci uzavře naopak česká legenda – kapela Kukulín s fenomenálním houslistou Vladimírem Hrubým. Úplný závěr pak tradičně oznámí dudáka na věži sychrovského zámku.

Kladivo, kláda i golfové hole

Ale začněme popořadě. Skotské hry startují už v páteční podvečer, kdy je vstup do areálu zdarma a navíc se tu můžete učit pravé skotské tance. Možná právě vy budete tím párem, který přiblíží Skotské hry k dalšímu zápisu do České knihy rekordů. “Loni jsme napočítali přesně 125 tančících párů, které pod vedením Jana Drastíka ze skupiny Caledonian Cluub Praha,” prozradil Miroslav Marek z pelhřimovské agentury Dobrý den, který nesmí na Skotských hrách chybět. O rekord se nebudou snažit jen tanečníci, ale i muži v kiltech. Zatím se jich nevíc sešlo v loňském roce, bylo jich rovných 319.

Další rekordy se pak očekávají v tradičních sportovních soutěžích, které jsou vlastně jádrem celých her, nejen v domovském Skotsku, ale všude na světě , kde se odehrávají. Dlužno podotknout, že ty na Sychrově patří k největším v Evropě. Loňské vítězství v hodu kládou nebo skotským kladivem bude určitě I letos obhajovat několikanásobný přeborník, Vladislav Tuláček z Teplic.

„Těžkoatletické soutěže se od letošního roku dělí na dvě části – amatérskou a profesionální. Amatérskou částí je kvalifikace, kde všichni účastníci obdrží diplom a dva nejlepší účastníci kvalifikace navíc postoupí do závěrečného finále, kde se střetnou s nasazenými závodníky z České republiky i zahraničí,” popsal sudí závodů, herec DFXŠ Ladislav Dušek. Vítězové jednotlivých soutěží pak obdrží  putovní štít se stříbrným symbolem jednotlivé soutěže, single malt whisky Glenfiddich 12 let a roční členství v klubu Whisky&Kilt, který je tradičním partnerem her.

Pokud ale před těžkou kládou a několikakilovým kladivem dáváte přednost lehké golfové holi, můžete se už v pátek zúčastnit otevřeného turnaje  na Ypsilonce, který se dokonce hraje v kiltech, který si můžete na místě vypůjčit. “Málokdo ví, že golf patří společně s whisky a kiltem k národnímu „pokladu“ Skotska, kde tento sport v moderní formě vznikl,” prozradil Rout.

Na své si přijdou i milovníci starých aut, kterých se do sychrovského parku sjede víc než 50, včetně tří rolls-roysů, příznivci letadel si zase mohou osahat spitfire. Děti se mohou zúčastnit mnoha a mnoha soutěží, třeba ve střelbě lukem nebo se podívat, jak žili původní obyvatelé britských ostrovů. „Skotské hry jsou koncipovány pro celou rodinu, proto je také vstup pro děti do 15 let zdarma,“ připomněl Václav Rout.

Ve své domovině patří Skotské hry k podobně oblíbeným záležitostem, jako je u nás fotbal. „Odehrávají se po celém Skotsku a na mnoha úrovních, podobně jako u nás okresní přebory. Na ty největší se ale sjíždějí kolem 40 tisíc lidí a přítomno je kolem 60 dudáckých kapel,“ dodal Václav Rout. 

Soutěž

Od pondělí můžete s Deníkem soutěžit o vstupenky na Skotské hry. Od pondělí do čtvrtka vyjde vždy jedna soutěžní otázka, správnou odpovědí na všechny čtyři se dostanete do slosování o dvě volné vstupenky. Vzhledem k tomu, že děti do 15 let mají vstup na hry zdarma, můžete tak s dětmi strávit příjemný den v zámeckém parku.