Největší radost udělá dětem dárek, který si vytvoří vlastníma rukama, když musejí zapojit svou fantazii, zručnost a um. Takové krédo mívaly velikonoční i vánoční trhy v liberecké Oblastní galerii. Děti si nejen samy tvořily své ozdoby, ale k tomu zažily i maratón pohádek a pěveckých a tanečních vystoupení, zpravidla v provedení dětských souborů. Vánoce v galerii a Velikonoce v galerii se tu konaly od začátku 90. let každý rok. Letos se bez obou akcí budou muset rodiny s dětmi obejít.

Galerie dostala méně peněz

„Když jsme vloni po letních prázdninách plánovali program galerie na tento rok, dostali jsme od zřizovatele zprávu, že nám zkrátí rozpočet o deset procent. Nakonec to sice o tolik nebylo, přesto jsme se museli přizpůsobit,“ vysvětlil ředitel Oblastní galerie Jan Randáček. „Prodloužili jsme některé výstavy, odsunuli vernisáž z prosince tohoto roku až na leden v příštím roce, a kvůli úsporám jsme se nakonec dohodli, že Vánoce a ani Velikonoce v galerii letos pořádat nebudeme,“ dodal.

Letos musí galerie vystačit se sumou 10 milionů korun. Vloni hospodařila s částkou o zhruba 300 tisíc vyšší. Velikonoce i Vánoce v galerii se plánují rok dopředu. Samotné přípravy pak zaberou pracovníkům galerie až čtyři měsíce. Musejí se zavčas dohodnout soubory i řemeslníky, kteří tu prodávají své výrobky a někteří vedou děti k tomu, aby si nějakou drobnost také samy zkusily.

A protože obvykle trhy zabírají všechny sály v přízemí, a někdy i v prvním patře, nesmí se v té době tady konat žádná výstava. „Teď, v polovině dubna, budeme dávat dohromady program galerie na rok 2011,“ zdůraznil ředitel. „Je otázka, jestli se obě akce vůbec do galerie hodí. Určitě budeme při plánování příštího roku i tohle zvažovat,“ doplnil.

Návštěvníci jsou ale trochu zklamaní

O Velikonoce v galerii ale lidé tak úplně nepřijdou. V sobotu 3. dubna pořádá galerie od 10.00 a od 14.00 hodin velikonoční výtvarnou dílnu. Ta ovšem bude mít s původními Velikonocemi v galerii, kam chodívalo kolem tisícovky rodičů s dětmi, jen málo společného.

„Mrzí mne, že galerie letos Velikonoce a ani Vánoce dělat nebude. Naše rodina sem chodívala pravidelně. Děti to hodně bavilo,“ posteskla si za rodiče Jarmila Prchalová z Liberce. „Doufám, že příští rok se obou akcí už dočkáme,“ pokračovala.