Ještě loni se silničářům podařilo opravit prvních osm, letos na podzim začnou práce na dalších čtyřech. Odhadovaná cena staveb je 660 milionů korun.
„Tvrzení o předražených zakázkách uvedených silnic naprosto odmítám, naše projekty jsou výborně připravené a prošly několikanásobnou kontrolou," řekl Martin Sepp, krajský náměstek pro dopravu. Jak dále uvedl, Liberecký kraj má v současné době již vázané potřebné finanční prostředky na tyto projekty u Ministerstva pro místní rozvoj ČR.
„Zároveň probíhají výběrová řízení na dodavatele staveb. Až po jejich ukončení budeme znát skutečnou cenu oprav těchto čtyř krajských silnic," dodal Sepp.
Zdůraznil, že díky pevně nastaveným podmínkám výběrového řízení je již nyní jasné, že tato cena nepřesáhne alokovanou částku z prostředků ministerstva. Opravy by se měly po dvou letech dočkat silnice druhé třídy z Frýdlantu do Bílého Potoka a také z Kryštofova Údolí přes Chrastavu a Novou Ves do Mníšku. Připravena je i oprava silnic třetí třídy v Heřmanicích a z Vísky přes Višňovou do Poustky.
„Projektování a náročná příprava těchto velkých silničních staveb proběhly rekordně rychle. U řady z nich jsme již získali stavební povolení a po přípravě staveniště začneme s jejich realizací," říká ředitel Krajské správy Libereckého kraje Jan Růžička.
Krajští silničáři také již opravili 10 mostů, z 55 celkem, divokou vodou silně poškozených mostních staveb, jejichž fungování je klíčové pro dopravní infrastrukturu kraje.
Dalších 37 mostů se intenzivně opravuje a u posledních osmi začne rekonstrukce do konce roku 2012. Povodeň před dvěma lety poničila 198 mostů, což je skoro jedna třetina z celkem 669 mostních objektů v majetku Libereckého kraje.
Celkové škody na dopravní infrastruktuře dosáhly částky 2,1 miliardy Kč. Silničáře čekalo čištění koryt pod mosty, odstranění naplavenin, doplnění zdiva v opěrách a porušených křídel, popřípadě zajištění odhalených a podemletých základů.