Letní kino v Turnově se již brzy stane dějištěm výstavby nové budovy knihovny, jejíž stěna bude v budoucnu právě projekčním plátnem kina. Než se tak stane, bude letní kino uzavřené a všechny akce zrušené. Diváci ale o letní filmy nepřijdou, promítat je bude turnovské kamenné kino Sféra. “Kino Sféra nebude mít tradiční letní odstávku, ale poběží v celoročním režimu,” uvedla turnovská tisková mluvčí Marcela Jandová. Naopak diváky dokonce čeká nejpozději právě v létě vylepšení techniky, díky kterému se kvalitou projekcí turnovské kino dostane na úplnou špičku v republice.

“Je podepsaná smlouva s dodavatelem stavby nové knihovny, což znamená, že se v řádu několika týdnů začne něco dít,” řekla Jandová. “V každém případě to pro letní kino znamená, že v téhle sezóně už nebude moct promítat. Všechny filmy, které by běžely v letním kině se budou promítat v kamenném kině Sféra v budově turnovské Střelnice,” dodala. Do prostoru letního kina podle ní pravděpodobně najede stavební technika a může tam být i odstavená, proto se s prostorem pro letošek nepočítá ani na žádné jiné kulturní, jakými byly v minulých letech třeba různé koncerty.

Výstavba nové knihovny v Turnově se zřejmě výrazně prodraží.
Turnovská knihovna se opravdu začne stavět, město vybralo dodavatele

V provozu ale zůstává občerstvení u letního kina, které otevřelo už se začátkem dubna. "Tento rok plánujeme více hudebních akcí, hlavně živých koncertů. I letos se budou konat oblíbené jam sessions, odpoledne s DJ nebo slam poetry. Na své si přijdou také milovníci karetních a deskových her,“ řekla vedoucí gastroprovozu Kultruního centra v Turnově Pavla Matysová. Velmi praktickou poznámkou může být, že v provozu zůstanou také veřejné toalety, které bezprostředně přiléhají k areálu letního kina.

Navíc se nadšení filmoví diváci mohou dočkat milého překvapení v podobě letního venkovního promítání. "Ve spolupráci s Městskou sportovní Turnov se chystá v Maškově zahradě. Občasné filmové projekce by v letních měsících mohly doplnit večerní program koupaliště," dodala Jandová.

Mluvit o příštím létu je příliš brzy. Jasné je, že hlavní velkou změnou pro letní kino v Turnově po dokončení výstavby budovy knihovny, bude promítací plátno jako její součást. “Stoprocentně bude promítací plátno integrované ve stěně nové budovy, co se týče technického zázemí kina, tam informace nemám. To jsou věci v rámci terénních úprav a ty přijdou na řadu až ta stavba bude na světě,” vysvětlila Jandová.

Motýlí dům v Liberci.
FOTO, VIDEO: Stovky motýlů i záhada letadla. Navštivte kus exotik v Liberci

Nemalou útěchou pro filmové fanoušky ale může být zpráva o velké modernizaci kamenného kina Sféra. “Mělo by dojít ke kompletní výměně obrazového řetězce, takzvané redigitalizaci. To znamená od projektoru přes server a 3D systém až po plátno a k tomu i zvukový procesor a další technické drobnosti, vyměníme tedy vlastně veškerou techniku,” řekl vedoucí turnovského kina Pavel Krupař. Dojít by k tomu mělo nejpozději právě v průběhu léta, ale program kina to příliš neovlivní. Podle Krupaře potrvá samotná instalace jen několik dnů.

“Stoupne nám rozlišení ze 2K na 4K, zároveň bude mít obraz díky modernímu laserovému projektoru lepší kontrast i barvy,” těší se vedoucí kina. Díky nové technologii budou moct v Turnově promítat i filmy v HFR a novinkou bude vylepšení 3D projekcí. Nová technologie umožní používání nízkonákladových brýlí, které si bude moct divák koupit vlastní a používat opakovaně. “Doteď jsme měli brýle, které se musely umývat v myčce po každé projekci a byly na nich často fleky,” vysvětlil Krupař. Dřív byly podle něj 3D projekce kvůli zastaralé technologii také poměrně tmavé, nová technika umožní i vyšší svítivost a tedy světlejší 3D obraz.

Mohlo by vás zajímat: /VIDEO/ Jeden svět v Liberci. Filmový festival se nastěhuje do kina Varšava

Zdroj: Jeden Svět