Jedinečnou až magickou atmosféru umí navodit kvalitní film. Když k němu přidáte ještě noční oblohu, posezení na dece, skleničku vína a něco dobrého na zub, máte příjemně strávený večer. A ten prožijete v letních kinech, které rok od roku stoupají na oblibě. V pátek jich několik v kraji zahájilo provoz.

Tradičně ve velkém stylu otevřeli brány areálu letního kina v Jablonci nad Nisou. Na otvíračku s bohatým doprovodným programem přišlo téměř 800 lidí, kteří si film sami vybrali prostřednictvím internetového hlasování. „Pro tento hojný počet lidí jsme poprvé v letošní sezoně promítli českou komedii Teroristka,“ informoval vedoucí jabloneckých kin Adam Gody Kocián.

Sběr jahod je mezi Čechy čím dál víc populární
Češi nejsou líní. Na pole jahod se vrhli jako kobylky i v Libereckém kraji

V jabloneckém letním kině najdete bohaté občerstvení, kamenné toalety a dokonce i kuřáckou a nekuřáckou zónu. „Můžete přijít s dětmi, s kočárky i psím kamarádem, k zapůjčení máme deky i deštníky,“ doplnil Kocián s tím, že jablonecký „letňák“ je plně digitalizovaný a vybavený moderní projekční technologií. „Proto se i zaměřujeme na filmové hity a novinky. Vysokou návštěvnost očekáváme při premiérách Tenkrát v Hollywoodu a Lví král,“ doplnil.

SAXANA NA HRADĚ

V pátek poprvé otevřeli také letní kino na Vodním hradě Lipý. Na představení, které se až do poloviny srpna bude odehrávat každý druhý pátek a sobotu, sem přichází kolem 80 diváků. „Začali jsme Dívkou na koštěti,“ řekla ředitelka hradu Jiřina Kučerová.

Zde se však filmových novinek nedočkáte. Kino promítá na DVD & BLU-RAY. „Přesto chceme být žánrově pestří. Návštěvníkům nabízíme starší zahraniční filmy nebo snímky, které měly velký úspěch a lidé by se na ně chtěli kouknout v jiném prostředí. Zařadili jsme proto i Ženy v běhu a Bohemian Rhapsody a letos poprvé na zcela novém plátně,“ dodala ředitelka. I zde návštěvníci najdou občerstvení, deky, deštníky a dokonce i stany.

Rodičům Renatě Krotilové a Dušanu Tomáškovi z České Lípy se v úterý 18. června v 11:10 hodin narodil syn Daniel Tomášek. Měřil 51 cm a vážil 3,41 kg.
Vítáme vás na světě! Nově narozená miminka na Českolipsku

Na filmy lze v létě zajít i do libereckých Lidových sadů. Pod širým nebem na lavičce nebo dece můžete letos zhlédnout filmy jako Rivalové, Po strništi bos, Zrodila se hvězda, Úsměvy smutných mužů a další.

Letní kina patří k tradiční prázdninové zábavě. Promítá se téměř všude. Kromě klasických míst, jako jsou letní kina či amfiteátry, se můžete na film podívat i na náměstích, u restaurací, na zámcích a podobně. Diváci si mohou zajít na film například do areálu KC Vratislavice, na hasičské hřiště v Železném Brodě nebo na koupaliště v Hejnicích.

„U nás láká hlavně atmosféra. Lidé mohou sledovat film přímo uprostřed přírody, vodní plochu máme osvětlenou loučemi. Diváci mohou sedět na lavičkách nebo si přinést deku. Sedí se ve svahu, takže všichni krásně vidí,“ popsal kino jeho vedoucí Zdeněk Polívka.

Na všechny filmové žánry pak sází v Turnově. Zde Letní kino o kapacitě téměř 900 míst nabízí jak filmové hity, tak i retro filmy. Top akcí v Turnově je Filmový víkend v polovině srpna. „Diváci mohou během dvou dnů zhlédnout šest filmů za 300 korun,“ vysvětlil Pavel Krupař, vedoucí turnovského kina, kde najeli na jednoduchý, ale účinný systém: vždy na začátku sezony přesunou promítací techniku z kamenného kina do letního.

Tanečníci předvedli profesionální show.
FOTO: Českolipští tanečníci skupiny Tutti Frutti předvedli profesionální show