„Chtěli bychom, aby si lidé tento rok nespojovali jen s omezeními a covidem, ale aby vzpomínali i na společné výlety. Studánky a prameny se tak stanou turistickým cílem i místem odpočinku a bezpečného setkávání přátel a rodiny uprostřed lesů,“ řekl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček. V budoucnosti se státní podnik plánuje věnovat i vyčleňování samostatných stezek pro jízdu na koních, péči o regionálně významné drobné stavby a objekty či rozšiřování sítě lesních tábořišť a zabezpečených ohnišť.

V Libereckém kraji prošly obnovou tři studánky, a to jeden z Andělských pramenů Rafael ceněný pro léčivé vlastnosti, Kyselá voda přímo u turistické cyklotrasy číslo 3019 v Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory a Kryštofova studánka v bývalé zámecké oboře.

„Zastřešili jsme prameny, aby byly ochráněné před padajícím listím a dalšími nečistotami, a umístili v jejich blízkém okolí lavičky,“ řekla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Součástí dřevěného posezení jsou i QR kódy, které po načtení v mobilní aplikaci Klub nového lesa odhalí zvídavým návštěvníkům zajímavý příběh daného místa.

Liberecká nemocnice získala klokánkovací křeslo.
Pomoc pro matky i miminka. Liberecká nemocnice získala klokánkovací křeslo

Další projekt Lesů ČR představují Cesty s příběhem, který se zaměřuje na historické páteřní cesty, po nichž putovali už naši předkové. Lesníci ve spolupráci s odborníky na místopis a místní názvy vybrané cesty vyznačí dřevěnými cedulemi s QR kódem. „Počítáme s tím, že do mapy během letošního roku zaneseme také asi šest set významných stromů,“ dodal Vojáček.

V Libereckém kraji jde o Viničnou cestu spojující Oldřichovské sedlo s Ferdinandovem a Hejnicemi. Podél trasy leží pomníčky lesníků, kteří zde nalezli smrt. Obnovená je i Kristiánovsko-Smědavská cesta.