Jedná se převážně o borovice z Ralska, které jsou typickou dřevinou této unikátní přírodní oblasti mezi Bezdězem a Ještědem. „Stromky z výchovných zásahů nejsou možná tvarově tak dokonalé jako stromky pěstované speciálně pro Vánoce na plantážích. Zato mají certifikáty, které dokládají, že pocházejí z lesů, v nichž se hospodaří trvale udržitelným způsobem,“ řekl ředitel VLS Roman Vohradský.

Stromky tak udělaly radost obyvatelům dětských domovů ve Frýdlantu, České Lípě, Semilech, Hamru na Jezeře, Krompachu, Jablonném v Podještědí, Dubé-Deštné i v Liberci. Mezi obdarovanými nechyběly českolipské školky a školy. Dvě borovičky a dva smrčky zpestří Vánoce klientům Domova seniorů v Mimoni, pět vánočních stromů si převzali v českolipském Alzhaimercentru.

Rozsáhlé a unikátní porovnání tělesné vyspělosti české a slovenské mládeže po sto letech. Ilustrační fotografie.
Tělesná zdatnost dětí po sto letech? Vrátila se na úroveň po 1. světové válce

Jak Vohradský zmínil, tradice zdobení stromků na Vánoce je nejen v Česku poměrně mladá. Německý regionální zvyk ze 16. století se masově rozšířil právě díky nástupu moderního lesnictví, kdy hospodáři v rámci tzv. probírek a prořezávek začali formovat odrůstající porosty v hospodářských lesích.

„První vánoční strom v Česku na Vánoce ozdobil teprve v roce 1818 pro své přátele ředitel pražského Stavovského divadla Jan Karel Lieblich a ještě v polovině 19. století nebylo zvykem ani ve městech, aby vánoční výzdobu domácností doplňoval jehličnatý stromek,“ dodal s tím, že k masovém rozšíření tradice došlo až na přelomu 19. a 20. století.

Podívejte se: Příprava vánočních trhů je v plném proudu. Zpestří je ruské kolo

Zdroj: Jiří Louda

Vánoční poutákZdroj: Redakce

Své vánoční příspěvky nám posílejte na mail vanoce@denik.cz. Nezapomeňte uvést celé své jméno a město či okres, v němž žijete. Děkujeme!