Jedná se převážně o borovice z Ralska, které jsou typickou dřevinou této unikátní přírodní oblasti mezi Bezdězem a Ještědem. „Stromky z výchovných zásahů nejsou možná tvarově tak dokonalé jako stromky pěstované speciálně pro Vánoce na plantážích. Zato mají certifikáty, které dokládají, že pocházejí z lesů, v nichž se hospodaří trvale udržitelným způsobem,“ řekl ředitel VLS Roman Vohradský.
Stromky tak udělaly radost obyvatelům dětských domovů ve Frýdlantu, České Lípě, Semilech, Hamru na Jezeře, Krompachu, Jablonném v Podještědí, Dubé-Deštné i v Liberci. Mezi obdarovanými nechyběly českolipské školky a školy. Dvě borovičky a dva smrčky zpestří Vánoce klientům Domova seniorů v Mimoni, pět vánočních stromů si převzali v českolipském Alzhaimercentru.
Jak Vohradský zmínil, tradice zdobení stromků na Vánoce je nejen v Česku poměrně mladá. Německý regionální zvyk ze 16. století se masově rozšířil právě díky nástupu moderního lesnictví, kdy hospodáři v rámci tzv. probírek a prořezávek začali formovat odrůstající porosty v hospodářských lesích.
„První vánoční strom v Česku na Vánoce ozdobil teprve v roce 1818 pro své přátele ředitel pražského Stavovského divadla Jan Karel Lieblich a ještě v polovině 19. století nebylo zvykem ani ve městech, aby vánoční výzdobu domácností doplňoval jehličnatý stromek,“ dodal s tím, že k masovém rozšíření tradice došlo až na přelomu 19. a 20. století.
Podívejte se: Příprava vánočních trhů je v plném proudu. Zpestří je ruské kolo
Své vánoční příspěvky nám posílejte na mail vanoce@denik.cz. Nezapomeňte uvést celé své jméno a město či okres, v němž žijete. Děkujeme!